Mide bulantısı ve ishal rahatsızlıkları özellikte çocuklarda sıkça gördüğümüz fakat yetişkinlerde de kendisinden söz ettiren başlıca rahatsızlıklardan birisidir. Mide bulantısı ve ishal ikilisine neden olan hastalık tespit edilmeli ve tedavisine bir an önce başlanmalıdır. Bu ikilinin kontrol altında tutulması hastanın rahatlamasına ve vücudunda oluşan sıvı kaybının önlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca bu ikili kendi başlarına bir hastalık değil, hastalık belirtisi olarak nitelendirilmektedir ve bu belirtiler aniden başlayabileceği gibi birkaç sefer kusmadan sonra da ortaya çıkabilir. Bağırsaklar normal çalışırken tükettiğimiz besinlerdeki suyu emerler ve bu yüzden gaita katı şekilde görülür. Fakat ishal ortaya çıktığında tüketilen besinler bağırsaklardan çok hızlı bir şekilde geçer ve suları emilemez, bu yüzden ishalde gaita sulu şekilde görülür. Bu sırada mide bulantısı, kusma, mide spazmları, karın ağrıları eşlik edebilir. İshal rahatsızlığı görüldüğünde vücudun sıvı kaybı olacağı için bir an önce sıvı takviyesi yapılmalıdır.

Bunlara ek olarak ishal ortaya çıktığında akabinde sıvı kaybı oluşacağı için vücutta halsizlik ve ateş görülebilir. Bu gibi durumlarda telaşa kapılmadan sakin bir şekilde kişinin refahı sağlanmalı, gerekliyse bir uzmana muayene olunmalıdır.

Mide Bulantısı ve İshal Neyin Belirtisi?

  • Mide rahatsızlıklarıyla ilgisiz nedenlerden dolayı oluşur.
  • Akut gastrit sendromu
  • Helikobakter isimli bakteriler, noro ve rotavirüslerin neden olduğu enfeksiyonlar
  • İlaç yan etkileri
  • Kronik hastalıklar
  • Mide üşütmesi
  • Gıda zehirlenmesi

Mide Bulantısı ve İshale Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı ve ishal ikilisi için ayrı ayrı tedaviler gerekebilir. Sizlere buradan ilaç tavsiyesinde bulunmadığımız için hızlı bir şekilde her ikisi içinde öneri de bulunabiliriz. İlk olarak mide bulantısı nasıl geçer? başlıklı makalemizden mide bulantınızı sonlandıracak tavsiyeler bulabilirsiniz. İshal içinse mide bulantınızı sonlandırdıktan sonra gazoz ve aspirin ikilisini deneyebilirsiniz. Aspirin bakkallarda bile satılabiliyor olmasından dolayı bunu önermekte sakınca görmüyoruz. Mide bulantınızı hafiflettikten sonra çocuklar için 1, yetişkinler için 2 adet aspirini 1 şişe veya teneke (maks 330ml) gazozla içerseniz ishalinizin hızlı bir şekilde sonlandığını göreceksiniz. Bunun haricinde kendi denediğiniz, size veya büyüklerinize has bir yönteminiz varsa lütfen yorum kısmından bize iletin. Böylelikle bu bilgiyi de buraya ekleyebilir ve herkesin faydalanmasını sağlayabiliriz.

Mide bulantısı ve ishal ikilisine kusma da eklendiyse mide bulantısı, ishal ve kusma başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Bu makale Bulantıya Eşlik Eden Durumlar kategorisinde 25 Nisan 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.