Sabahları oluşan mide bulantısının genel sebebi geceden aç yatmamızdır. Vücudumuz bildiğiniz üzere siz uyurken de çalışmakta olan bir sistemdir. Uyanık halinize göre çok daha yavaş derecede çalışan vücudumuz bu sürede her zaman ki gibi enerji tüketimi yapar. Bildiğiniz üzere de vücudumuzun enerji kaynağı yediğimiz yemekler, besinler ve içtiğimiz içeceklerdir. Eğer geceden karnınızı doyurmadan yatarsanız uyku sırasında ya da sabah kalktığınızda ciddi mide bulantılarıyla uğraşabilirsiniz ve bu çok olağan bir durumdur. Bunun için beslenme şeklinize küçük bir dokunuş yapmanız gerekmektedir. “Ben ne yapacağım?” diye meraklanmayın, biz sizler için önerilerimizi hazırladık şimdiden.

Sabahları mide bulantısına ne iyi gelir?

Sabahları oluşan mide bulantısını geçirmek için yapmanız gereken şeylerin neredeyse hepsi akşam vaktinden yapılması gereken şeylerdir. Örneğin gece yatmadan önce karnınızın tok olduğundan emin olun. Akşam yemeği üzerinden biraz vakit geçmişse yatmadan önce hafif atıştırmalıklar tüketebilirsiniz. Bunlar muz, elma gibi meyveler olacağı gibi lifli yiyecekler, kahvaltı gevrekleri gibi yiyecekler de olabilir. Eğer ki akşam aç yattıysanız ve sabah mide bulantınız başladıysa bunu geçirmek için de biraz somun ekmeği tüketebilirsiniz. Mide bulantınızı çok hafif şekilde bastırdığında ise güzel bir kahvaltı yaparak bulantınızı tamamen sonlandırabilirsiniz. Eğer açlığa bağlı bir mide bulantısı değilse evinizde bulunan bitki çaylarından bir karışım hazırlayabilirsiniz. Geceden çok yediğinizi düşünüyorsanız ve hazımsızlıktan dolayı oluşan bir mide bulantınız olduğunu varsayıyorsanız az miktarda meyveli soda içebilirsiniz. Fakat belirttiğimiz şekilde az miktarda olmalı, yoksa mide bulantısı şikayetiniz şiddetli mide kramplarına dönüşebilir. Sürekli olarak geceden tok yatmanıza rağmen sabahları mide bulantısı şikayetiyle kalkıyorsanız enfeksiyonel bir durum söz konusu olabilir. Bu yüzden doktora görünmenizde fayda var.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 22 Nisan 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.