Mide bulantısını sonlandırmak için genellikle ilaç tedavisi kullanılıyor olsa da buradan ilaç tedavisi öneremeyeceğimiz için halk arasındaki tabiri ile koca karı ilacı olarak bilinen doğal bitkisel karışımlar hakkında bilgiler sunacağız. Aklınızda oluşan soruları şimdiden görür gibiyiz, doğal ürünler mide bulantısına iyi gelir mi? Bu sorunun cevabı kocaman bir EVET! Doğal ürünler, özellikle bitkisel çaylar mide bulantısına çok iyi gelmektedir. Şiddetli şekilde bulanmakta olan midenizi dakikalar içinde sakinleştirir ve bulantısını geçirir. Tabii ki bunu sadece doğal çaylar yapmaz, aynı şekilde mide bulantısına iyi gelen bazı yiyecekler de vardır. Bu bilgileri size detaylı şekilde sunabilmek için sizleri şu sayfalara yönlendirmek istiyoruz.

Mide bulantısına iyi gelen bitkisel çaylar

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler

Mide bulantısına iyi gelen ilaçlar

Yukarıdaki makalelerden mide bulantınıza iyi gelecek yiyecek ve doğal bitki çayları hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Bunlar haricinde bir şeyler yaparak mide bulantınızı geçirmek isterseniz alttaki tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz.

Mide Bulantısına Karşı Tavsiyeler

Ferah kalın. Mide bulantınız başladığında kendinizi iyi hissedebilmeniz için en büyük ihtiyacınız ferahlıktır. Mide bulantıları temiz havayı normal bir odanın havasına göre kıyaslarsak hiç sevmez. Bu yüzden mide bulantısı yaşamaya başlarsanız ilk olarak mümkünse bulunduğunuz ortamdan ayrılın, değilse bulunduğunuz ortamı havalandırın.

Bol bol sıvı tüketin. Eğer şiddetli bir mide bulantısı yaşıyorsanız midenize daha fazla yüklenmemeniz gerekir. Midenize yüklenmemek için ılık sıvılar tüketebilirsiniz. Kusmalarınız tamamen sonlanana ve kendinizi daha sağlıklıklı hissedene kadar sıvı gıdalar tüketmenizde fayda var. Sıvıdan kastımız sadece su değil. Asitli olmayan, sulandırılmış meyve suları da tüketebilirsiniz. Bol sıvı tüketmeniz kusma ve ishal sebebiyle oluşan sıvı kaybınızı önleyecektir.

Dinlenmeye çalışın. Mide bulantısının en önemli sebeplerinden bir tanesi de mide üşütmesi olarak tabir edilen rahatsızlıktır. Bunun da en iyi tedavisi istirahattir. Ayrıca bazı doktorların belirttiğine göre kusma ve mide bulantılarının en iyi çözümü dinlenmekmiş.

Alkolden uzak durun. Herkesin bildiği üzere aşırı alkol tüketimi vücut dengelerinizi tamamen alt üst etmektedir. En çok alt üst olan organınızda mideniz olabilir. Bu yüzden mideniz zaten kötüyken kesinlikle alkolden uzak durmalısınız. Asla aklınıza çivi çiviyi söker sözünü getirmeyin. Çünkü bulanan bir mideye alkol göndermek mide bulantınızı azaltmaz, tam tersine daha da arttırır.

Kusmanız geldiğinde kendinizi sıkmayın. Kusmayı kimse sevmez fakat kusmanız gelirse bunu tutmayın. Bu daha şiddetli bir şekilde birkaç dakika sonra kusmanıza sebep olur. Ayrıca kusmak mide bulantısı olan insanların rahatlamasını sağlar. Aşırı derecede mide bulantısı tecrübesi edinmiş çoğu kişi midesi bulanmaya başladığında kusarak kendini rahatlatmaktadır.

İlaç tedavisine başvurun. Eğer mide bulantınızın şiddetli olduğunu düşünüyorsanız yakın bir eczaneye giderek reçetesiz satılan mide bulantısı karşıtı ilaçlardan alabilirsiniz. Bunları da eczacınıza danışarak tüketin.

Önemli uyarı! Eğer gıda zehirlenmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık birimine giderek gerekli tetkiklerinizi yaptırın.
Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 1 Nisan 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.