Mide üşütmesi ve devamında karşılaştığımız şikâyetler sağlığımıza dikkat etmediğimiz sürece kâbusumuz olmaya devam ediyor. Tıp dilinde gastroenterit olarak adlandırılan mide üşütmesi, soğuk yiyecek ve içeceklerden ziyade virüslerin neden olduğu bakteri ve parazitlerden de kaynaklanmaktadır

Mide Üşüten Nedenler

Halk arasında daha çok soğuk yiyecek ve içecekten kaynaklandığına dair bilgiler yoğunken, mide üşütmesinin temel nedeni olarak virüs, bakteri ve parazitlerin üremesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır ve mideden çok bağırsakları etkilemektedir. Ciltlerinin hassas olmasından dolayı bebekler ve çocukların bu hastalığa yakalanma oranı diğer kişilere göre daha fazladır. Mide üşütmesi kişiden kişiye değişiklik gösterebildiği gibi mide sorunları olan kişilerin tüketmemesi gereken bazı yiyecek ve içecekleri tüketilmesi de bu hastalığı tetiklemektedir.

Mide Üşütmesinin Belirtileri Nelerdir?

Genellikle halsizlikle başlayan mide üşütmesi, ishal, karın ağrısı, mide yanması, yüksek ateş, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma olarak seyretmektedir. Uzmanlar vücuttaki yüksek ateşe virüslerin neden olduğunu belirtmektedir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İshal ve kusma şikâyetinden dolayı sıvı kaybeden vücudun direncini kazanması için kişinin bol bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Bakterilerin sebep olduğu mide üşütmeleri için doktor tarafından önerilen antibiyotikler kullanılmalıdır. Mide üşütmelerine karşı tüketeceğiniz doğal gıdalar tedavi aşamasında olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Sarımsak, bal, zencefil, tavuk çorbası, kırmızı soğan, keten tohumu ve yoğurt gibi gıdalar mide dostu olduklarından, uzmanlar tarafından önerilmekte ve tüketilmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 15 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.