Dünya’da her yıl bir milyona yakın insanın hayatını sona erdiren ve en çok görülen kanser türlerinde ise ilk beşte yer alan mide kanseri günümüzde de insanlar üzerinde etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Genellikle tütsülenmiş et,  aşırı tuzlu gıdalar ve kanserin baş tetikleyicilerinden olan sigaranın sebep olduğu mide kanseri Dünya’da genel olarak Asya ve Afrika gibi kıtalarda,  ülkemizde ise daha çok Karadeniz Bölgesi’ndeki insanlarda görülmektedir. Erkeklerde kadınlara göre daha çok gelişen mide kanseri genellikle yaşlı insanların olduğu kesimlerde daha çok görülür. Bulantı, kusma, iştahsızlık ve halsizlik gibi etkileri olan mide kanserine,  midede gastrit veya ülser gibi hastalıklara neden olan helikopakter pilori bakterisi ve diğer zararlı bakteriler neden olmaktadır. Bu bakterileri yok etmek kanseri riskini sona erdirmez belki ama büyük derecede azaltabilir.

Mide kanserinde,  kanser tanısı konulana kadar hiçbir tedavi şekli yoktur.  Ancak taze besinler tüketerek, tütsülenmiş besinlerden uzak kalarak, tütün ile ilgili olan her şeyle bağlantınızı keserek, alkolden uzak durarak ve bol bol meyve tüketerek mide kanserine karşı kendi önleminizi alabilirsiniz. Bunun haricinde midenizde bakteriden oluşan bir hastalığınız varsa doktorunuzun verdiği antibiyotikleri kullanmanızı da şiddetle tavsiye ederim.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 29 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.