Mide bulantısı kendiliğinden ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Beraberinde her zaman başka bir rahatsızlık getirmektedir. Bazı zamanlar mide bulantısı ile gelen halsizlikte dikkat çekici bir seviyeye gelebilmektedir. Bu tarz mide bulantısı şikayetlerinde ilk iş uzman doktorlara görünmektir.

Vücutta ishal gibi çeşitli sebeplerden olayı sıvı kaybı oluşursa, mide bulantıları beraberinde kusmayı da getirebilir. Bu durumda mevcut rahatsızlığın en üst safhasına çıkmış demektir. Bu yüzden, bu şekil rahatsızlıkların giderilmesi için doktorunuzun yazdığı reçeteyi eczanelerden temin etmeli ve ilaç tedavisini uygulamalısınız.

Mide bulantısına eşlik eden kusma hastalık olarak tabir edilememekle birlikte sadece rahatsızlık olarak adlandırılır. Bu gibi rahatsızlıklar gelecek bir hastalığın habercisi görevini üstlenmektedir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

  1. Mide bulantısı şikayetleriniz artık katlanılmayacak durumlara geldiğinde 1 fincan nane çayı içebilir ya da 2 adet nane yaprağı çiğneyerek mide bulantısı şikayetlerinizi bir nebze olsun azaltabilirsiniz.
  2. Elma da mide bulantısına iyi gelen meyveler arasında yer almaktadır. Bu yüzden elma yiyerek mide bulantısına sebep olan toksik maddelerin vücudunuzdan atılmasını sağlayabilirsiniz.
  3. Mide bulantısının şiddetini arttıran en büyük etmenlerden birisi de vücuttaki sıvı kaybıdır. Sıvı kaybını durdurmak için gün içerisinde bol bol sıvı tüketmelisiniz. Vücudunuzun sıvı dengesini koruyabilirseniz mide bulantısı şikayetleriniz de en aza inecektir.
  4. Gündelik hayatta tükettiğimiz kuruyemişler de mide bulantısına iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Genellikle fındık ve badem türü kuruyemişler mide bulantısına çok iyi gelmektedir.
  5. Limon yenilmesi de mide bulantısını önleyen uygulamalardan birisidir. Özellikle mide bulantısı şikayeti çekerken taze limon koklamak ya da taze limon suyu tüketmek mide bulantınızı hızlı bir şekilde sonlandıracaktır.
Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 11 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.