Mide bulantısına iyi gelen yiyeceklerden bahsetmek istiyorum bu yazımda. Yaşadığım tüm mide bulantısı tecrübelerinden yola çıkarak özellikle birkaç tane tüketirseniz iyi gelecek olan yiyecekten bahsedeceğim. Diğerleri ise okuduğum, denediğim veya henüz denemeyip ama mantıklı olan yiyecek tavsiyeleri olacak.. İlk olarak kendi tecrübelerimden yola çıkarak, kendi test ettiğim yiyecekleri sıralayayım.

Muz. Mide bulantım olduğunda özellikle tükettiğim meyvedir. Hızlı bir şekilde yemekten kaçınırım, daha çok yavaş yavaş yemeyi tercih ederim. Böylelikle hem midenize yüklenmezsiniz hem de beslenmiş olursunuz. Bir anda en fazla 2-3 tane yemenizi tavsiye ederim.

Tuzlu çubuk kraker. Yol tutmalarına karşı birebir gelen yiyecek. Marka belirtmeme gerek yok, bütün tuzlu çubuk krakerler özellikle yol tutması kaynaklı mide bulantısına çok iyi gelmekte. Eğer tuzlu çubuk krakeriniz yoksa ya da bulamadıysanız normal krakerler de tüketebilirsiniz.

Fındık ve badem. Bulantı sırasında az miktarda yiyeceğiniz fındık ve madem de gerçek anlamda bulantınızın sonlanmasına büyük katkı sağlıyor. Bu da aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Limon. Özellikle hamile bayanların önerdiği taze limon yemek ya da gerçek limon suyu içmekte mide bulantısı için etkili olabilmekte. Limonun kokusu bile çoğu kişinin mide bulantısının sonlanmasına yardımcı oluyormuş.

Elma. Bulantı sırasında yiyeceğiniz bir elma bulantınızın durulmasına yardımcı olur. Lifli yapısı sayesinde elma, bulantıya sebep olan toksinleri vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur. Tabii bunu da muz gibi yavaş yavaş yemeniz gerekmekte. Bir anda 2-3 tane yemeye kalkarsanız mide bulantınızı daha da arttırabilirsiniz.

Haşlanmış patates. Özellikle anneannemin tercihi olan haşlanmış patates mide bulantısı sırasında yiyebileceğiniz en güzel yiyeceklerden birisi. Biraz tuz ve limonla birlikte yemesi de oldukça lezzetli olan haşlanmış patates mide bulantınızın çabucak geçmesi için oldukça güzel bir yiyecek.

Yoğurt. (Meyveli de olabilir.) Aman soğuk soğuk tüketmeyin daha kötü olabilirsiniz. Çok soğuk olmamakla birlikte ılıkta olmayan bir tabak yoğurdu yavaş yavaş yiyebilirsiniz. Aynı zamanda meyveli yoğurt tercihte edebilirsiniz. Yediğiniz sırada bulantınızı arttırmayan etkili bir yiyecek.

Yukarıdaki yiyeceklere ek olarak bir önceki yazımız olan mide bulantısına iyi gelen bitkisel çaylar yazımı da okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Buradaki yiyeceklerden çok daha etkili olanları bu yazıda bulabiliriz.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 1 Nisan 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.