Midemizi biraz olsun dinlendirmek fakat bir yandan da sıvı kaybı yaşamamak çok önemlidir. Mide bulantısına sebep olan hastalığın ilk 24 saatlik diliminde sadece sıvı tüketilmeli, ardından ise beslenme şeklimize dikkat ederek midemizi rahatsız etmeyecek yiyecekler ve içecekler tüketmeliyiz.

Sıvı besin tüketmek midenizi oldukça rahatlatacaktır, çünkü mide sıvı besinleri sindirmek için katı besinlere göre çok daha az yorulur. Sıvı besin olarak su, sporcu içecekleri, sulu meyveler ve çorbaları sayabiliriz. Bu besinleri tüketmek hem midenizi yormamanızı sağlar hem de sıvı kaybınızı önler. Midenizin gerginliğinin artması mide bulantısı şikayetinizi daha da arttıracağın tek seferde çok fazla sıvı takviyesi yapmamak sizin yararınıza olacaktır. Buna ek olarak kusma atakları sırasında süt ve süt ürünlerinden de olabildiğince uzak kalmalısınız. Süt, sindirilmesi zor olan mide astarı hücrelerinden bulundurur ve mideniz kusma sırasında süte karşı oldukça hassas demektir. Ayrıca mide bulantısı şikayetleriniz varken süt içmek; karnınızın ağrımasına, şişkinliğe ve ishale sebep olabilir. Kişi kendisini daha iyi hissedene kadar tükettiği besinlere dikkat etmelisiniz. Sıvı takviyesiyle karnınız doymuyorsa muz, elma püresi, tost veya pilav gibi tadı ve kokusu olmayan yiyecekler de tüketebilirsiniz.

 

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 23 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.