Mide Bulantısı Nedir?

Mide bulantısı insanın hayatu boyunca birçok hastalıktan dolayı yaşadığı, beynin medulla oblongata isimli bölgesinden vücuda gönderilen bir semptomdur.

Mide bulantısı semptomunun ortaya çıkmasında en çok tüketilen besinler etmen olarak görülmektedir buna rağmen toplum tarafından fazla ciddiye alınmayan mide bulantısı, çok önemli yüzlerce hastalığın sebebi olabilir. Mide bulantısı semptomuyla kendisini gösteren hastalıklara şu şekilde örnekler verebiliriz.

 • Mide-bağırsak enfeksiyonları: Midede oluşan herhangi bir enfeksiyon veya mide yollarında oluşmakta olan enfeksiyonlar midenizin bulanmasında önemli rol oynamaktadır. Midenizdeki asit dengesi enfeksiyonlardan dolayı etkileneceğinden dolayı mide-bağırsak enfeksiyonlarının en belirgin semptomu mide bulantısı olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Gıda zehirlenmeleri: Özellikle son kullanma tarihi geçmiş ürün tüketimi sonrasında ishal, mide bulantısı, ağızda kuruluk gibi belirtilerle ortaya çıkan gıda zehirlenmeleri önemsenmeyip tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi sonuçlara sebep olabilmektedir.
 • Ani başlayan gastritler: Helikobakter pilori isimli bir bakterinin midede çoğalarak mide zarına zarar vermesi üzerine başlayan gastritler mide bulantılarına çok fazla sebebiyet vermese de mide gazının çıkarılmaması sonucu midenizde batma, yanma ve bulanma gibi semptomlara sebep olabilmektedir.
 • Mide hastalıkları: Doğrudan beslenme organınız olan midenizle ilgili yaşayacağınız hastalıkların hemen hemen tümünde bulantı semptomunu yaşamanız muhtemeldir.
 • Araç tutmaları: Özellikle otobüs, tren gibi sarsıntılı yolculuklarda insanlarda mide bulantısı şikayeti oldukça normal karşılanmaktadır. Alışık olmadığınız bu yolculuklarla medulla oblongata beyninize midenizin bulandığı hissini göndermektedir.
 • İlaç kullanımı (kemoterapi, ağrı kesiciler): Daha önceden kullanmadığınız bir ilacın mide bulantısı şikayetine yol açması muhtemeldir. Vücudunuzun böyle bir tepki vermesi üzerine acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 • Alkol kullanımı: Alkol mide ve bağırsaklarda emilimi sonrası kana geçer. Kana geçen alkol beyninizin uyuşmasına (sarhoşluk durumu) ve sağlıklı düşünememesine yol açar. Bu da beyninizde bir dönme hissiyatı oluşturur ve ardından bulantı kusma ile son noktasına ulaşır. Bulantı durumunuz kusma ile sonuçlandığında sarhoşluğunuzda azalacaktır.
 • Stres ve anksiyete: Günümüzde stres bütün hastalıklara davetiye çıkarmaktadır ve stressiz olduğumuz an neredeyse yoktur. İş yerinde, aile hayatında ya da ikili ilişkilerinizde yaşayacağınız stresler sizi en hassas noktanız olan midenizden yakalayabilir, bu durum çok ciddi gibi görünmese de 1 haftayı bulması halinde bir psikiyatriste görünmeniz yaşam kalitenizi arttıracaktır.
 • Gebelik: Gebeliğin 4 ve 8. Haftaları arasında pik yapan bulantı şikayetleri sonrasında azalmaktadır. Vücudunuz yeni bir cana ev sahipliği yaptığı için normalde salgıladığı hormonlardan daha farklı hormonlar salgılayacak ve alışma süresince de bulantı şikayetleri görülecektir. Bazı anne adaylarında bu şikayetler görülmüyor olsa bile hamile kadınların %80’i gibi ciddi bir rakamda bulantı-kusma şikayetleri görülmektedir.
 • Vertigo: İnsanlar dengesini vestibüler sistemleri sayesinde sağlarlar ve vestibüler sistemin merkezi de kulaklardadır. Vertigo hastalığı ise kulak içindeki kristalize sıvıların yer değiştirmesi olarak adlandırılabilir. Kulak içindeki sıvıların yer değiştirmesi üzerine vestibüler sistem düzgün çalışamaz ve denge kayıpları yaşar. Bu denge kayıpları beyne baş dönmesi olarak yansır ve dolayısı ile mide bulantısı şikayeti ortaya çıkar. Şiddetli vertigo ataklarında kusma bile görülebilmektedir.

 • Migren: Her ne kadar damar hastalığı da olsa şiddetli ağrıları belirli bir süre sonra vücudunuzun ağrıyı başka bir organa yansıtmasına sebep olacağından dolayı mide bulantısı şikayetleri yaşamanız oldukça normaldir.
 • Tansiyon ve şeker düşüklüğü: Özellikle şeker hastalarında, kandaki glukoz (şeker) seviyesinin düşmesi üzerine vücut sindirim organlarına daha fazla yüklenmektedir. Midenizin boş olmasına rağmen emilim yapma isteğinden dolayı bulantı kusma şikayetlerine sebep olabilir.
 • Beyin tümörü: Mide bulantısının beyninizin medulla oblongata bölümünden kaynaklandığını belirtmiştik. Beyinde ortaya çıkan tümör kafa içi basıncınızı yükseltebilmekte olup bu da medulla oblongata bölümüne baskı yapılmasına sebep olabilmektedir. Medulla oblongatanın aşırı sallantı ve baskı karşısında ise kişide şiddetli ve fışkırır tarzda kusma refleksi gelişebilir. Beyin tümörünün belirgin özelliklerinden birisi olan fışkırır tarzda kusma refleksini gördüğünüz anda acilen bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Dikkate alınmayan fışkırır tarzda kusma refleksleri ölümle sonuçlanabilir.

 

 

 

 

Bu makale Mide kategorisinde 23 Ekim 2018'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.