Menü
Kategoriler
Menopoz, Halsizlik ve Mide bulantısı
24 Temmuz 2016 Bulantıya Eşlik Eden Durumlar

Hamilelikte mide bulantısı ve halsizlikMenepoza giren bayanların %90’ında halsizlik ve mide bulantısı görülmekte olup artık bu durumlar normal karşılanmaktadır. Menopoza giren kadınlarda oluşan hormonal denge bozuklukları mide bulantısına, bu mide bulantıları da halsizliklere yol açmaktadır. Buna ek olarak menopoza girmiş olan kadınların genellikle psikolojik bozukluklar yaşadıkları ve bu psikolojik bozukluklar sonrasında ağır mide travmaları, ağrıları, bulantıları da yaşadıkları saptanmıştır. Menopozda sıklıkla meydana gelen uykusuzlukta mide bulantısına doğrudan etki eden elemanlar kümesinde kendisini göstermektedir. Geceleri ateş basması, sıklıkla meydana gelen terlemeler uyumanızı önlemekte ve zihninizi olumsuz düşüncelerle meşgul etmektedir. Bu gibi durumlarda oluşabilecek mide bulantısına en iyi çözüm önerilerimizin başında ise Melisa Çayı yer almaktadır. Melisa çayı hem midenizi hem de zihninizi dinlendirerek sizi huzura kavuşturacak olan oldukça etkili ve mucizevi bir çaydır.

Hamilelik döneminde yaşanan mide bulantısı ile ilgili hazırladığımız yazıyı inceledikten sonra bu yazımızında sizin için oldukça yararlı olacağınıza inanıyoruz. Fakat hamilelikte mide bulantısı başlıklı makalemizi okumadıysanız bu makalemizden tam olarak verim alacağınızı düşünmediğimiz için kısa notumuzu düşelim dedik.

Hamilelikte mide bulantısı ve halsizlik neredeyse tüm anne adaylarının başına gelen çifte bela olarak nitelendirilmektedir. Mide bulantısı yaşamak tüm anne adaylarının olmazsa olmazıdır fakat halsizlik durumu sadece belli başlı olaylardan sonra nüksetmektedir. Eğer sizde bir anne adayı iseniz kendinize her anne adayı gibi bazı durumlarda dikkat etmelisiniz ki bulantılarınıza halsizlik dost olmasın. Peki nedir bu dikkat etmeniz gerekenler. Oldukça basit şeyler aslında. Öncelikle sizi çok küçük bile olsa stres altına sokacak şeylerden uzak duracaksınız. Sağlığınıza hiç olmadığı kadar dikkat edeceksiniz. Bu yüzden anne ve babanızın tavsiyelerini dikkate almalısınız. Dostça söyleşi tarzında hazırladığımız “hamilelikte mide bulantısı ve halsizlik” başlığımızı bitirerek asıl önerilere değinebiliriz sanırım.

Hamilelik döneminde hormonal değişimler yaşandığı için vücudunuz daha hassas olmaktadır. Bu yüzden daha önceleri rahatlıkla yapabildiğiniz işler artık sizi çok yorabilir hatta bitkin kılabilir. Bu yüzden hamilelik döneminizin en fazla hormonal dengesizlik yaşadığı haftalarında (8 ile 12.haftalar) iş yapmaktan olabildiğince kaçınıp dinlenmeli, bol bol su tüketmeli, doktorunuzun tavsiye ettiği multivitaminleri kullanmalı ve bol bol sebze ile meyve tüketmelisiniz. Böylelikle mide bulantısı ve halsizlik şikayetlerini aynı anda yaşamaz ve  yaşayacak olursanız da en düşük seviyelerde yaşarsınız. Bunlara ek olarak vücudunuzun direncini güçlendirek olan yeşil çaylar serisini de (Ada çayı, Melisa çayı, Kekik çayı, Nane limon) günlük olarak tüketebilirsiniz. Bu çaylar vücut direncinizi arttıracak ve aynı zamanda var olan mide bulantısı şikayetlerinizi en aza indirecek hatta sonlandıracaktır. Ayrıca bebek sağlığınız açısından herhangi bir tehdit taşımıyorken kendi sağlığınız için onlarca fayda sağlamaktadır.

Bir cevap yazın
*