Araç Tutması ve Mide bulantısı

Genellikle otobüslerde bu durumdan şikayetçi onlarca insan bulunmaktadır. Araç tutması ve mide bulantısı bu insanların korkulu rüyaları olmuştur. Bu durum ise tamamen psikolojik sayılmaktadır. Çünkü bu tür araçlarda belirli bir yere odaklanan insanlar mide bulantısı çekmezken araca bindiği andan itibaren mide bulantısının olacağını düşünen insanlar çok şiddetli bulantılar ve buna bağlı kusmalar yaşayabilmektedir. Bu durumda bize otobüs tutması ve mide bulantısının psikolojik bir rahatsızlık olduğunda kanıt olarak rol oynamaktadır.

Kokulara karşı aşırı hassasiyet ve Mide bulantısı

Kokuları çok keskin bir şekilde algılayan insanlar genellikle daha fazla mide bulantısı çekmektedirler. Çünkü her ne kadar koku dediğimizde aklımıza güzel hoş kokular gelse de ne yazık ki çevremizde normal insanlar olarak fark edemediğimiz kötü kokularda bulunmaktadır ve burnu aşırı hassas olan bazı insanlar bu kokuları algılamakta ve dolayısı ile normal insanlara göre daha fazla mide bulantısı çekmektedirler.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 18 Temmuz 2018'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Mide, bildiğiniz gibi vücudumuzun en önemli organlarının başında gelir. Yiyecek ve içecekler doğrudan mideye gittikten sonra bağırsaklara iletilir. Dış dünya ve gıdalarla direkt temas hâlinde olan midemiz, hem çok hassas hem de çok kuvvetlidir.

Örneğin midemizin salgıladığı asit yediğimiz gıdaları parçalayabilecek derecede güçlüdür. Tavuk, et gibi insan vücuduna yakın olan gıdaları da parçalayarak çürütmekte ve içerisindeki vitaminlerin, minerallerin alınması için bağırsağa iletmektedir. Aynı zamanda bu asit, midenin yaptığı kasılma ve gevşeme hareketleriyle sürekli mide duvarına çarpmaktadır. Lâkin bu benzer gıdaları parçalayacak seviyede olan asit, kesinlikle midenize zarar vermez. Bu durum, insanın yaradılış doğasında ne kadar mükemmel olduğunun büyük bir kanıtıdır.

Bazı kişilerde sık sık görülen mide bulantısı sorunu, yaşam kalitesini oldukça düşürmekte ve insanları rahatsız etmektedir. Sadece bununla kalmayıp, vücudun belirli bölgelerinde ya da tamamında uyuşma gibi belirtiler gösterir ve psikolojik olarak maksimum seviyede sizi etkiler.

En çok görülen çeşidi ise mide bulantısı ayaklarda uyuşma şeklindedir. Genelde bu tarz durumlarda genelde beyin fonksiyonlarında sorunlar görülmektedir. Çünkü mide bulantısı bildiğiniz üzere sadece gıdalar ve mevsimler ile alakalı değildir. Bazı sinirlerin yanlış sinyaller göndermesi, mideniz bulanıyormuş gibi hissetmenize sebep olabilir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler toplu taşıma araçlarında hiçbir şekilde rahat edemezler. Terleme, ayaklarda uyuşma hissi, sabit duramama gibi belirtileri de vardır.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 13 Ağustos 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Gebelik döneminde kadınların en çok etkilendiği şeylerden birisi de şüphesiz mide bulantısıdır. Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer sorusunun maalesef net bir zamanı yoktur. Çünkü bu durum bilim insanları tarafından net bir şekilde açıklanamamaktadır. Sadece varsayımlar üzerinden gidilmekte olup, mide bulantısı hissinin hormonsal ve fiziksel değişimlere bağlı olduğu düşünülmektedir.

Hamilelik döneminde bulantılar genelde gebelikten 2.5 ay sonra başlar. Sürekli bulantı dolayısıyla iştahsızlık ve kusma olursa, mutlaka hekiminizle görüşmeniz gerekmektedir. Çünkü artık iki can taşıyorsunuz ve yetersiz beslenme sebebiyle başta siz sonra bebeğiniz zarar görebilir. Genelde 4. Ayını dolduran gebeliklerde bulantı sorunu görülmez fakat ara ara ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda ise çocuk doğana kadar bulantı maalesef devam eder.

Bu süreç içerisinde kokulara karşı hassasiyet oluşabilir. Yiyeceklerden tiksinme, kokulara aşırı tepki verme, sinir ve stres gibi durumlarda mutlaka hanımınıza destek olmalısınız. Çünkü tüm bu değişiklikler kendi isteğiyle değil, hormonsal değişimler dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde halk arasında aşerme olarak bilinen, mevsimi olmayan yiyecekleri canın çekme durumu da hormonsaldır. Anlık belirtiler olup, kısa süre sonra geçebilir.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 10 Ağustos 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

B12, tüm doktorlar tarafından yıllardan beri vurgulanan önemli bir vitamin çeşididir. Eksikliğinde hatırlayamama, geçici hafıza kaybı ve hatta Alzheimer hastalığına taban hazırlama şeklinde belirtiler göstermektedir. B12 eksikliğinde bütün vücut yavaş yavaş etkilenmeye başlar ve hücre yapınız bozulur.

Bunların neticesinde kansızlık, anemi gibi önemli kan hastalıkları ortaya çıkarken, tüm sindirim sisteminiz etkilenebilir. Sindirim sistemleri arasında şüphesiz ilk organ olarak akla mide gelir. Çünkü yiyecekler ve içecekler doğrudan midenizle temas eder ve belirli evrelerden geçtikten sonra bağırsaklara aktarılır.

Mide, yapısı gereği doğallığa yatkın ve hassastır. Stabil bir biçimde çalışması için belirli enzimlere, minerallere ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Hâliyle B12 vitamini eksildiğinde, mide bulantısı gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden düzenli olarak her 3 ayda bir ya da 6 ayda bir vücudunuzun sağlığı için check-up adı verilen genel sağlık testleri uygulatın. Böylece farklı bir rahatsızlığınız var ise erken teşhis imkânı yakalayabilir, herhangi bir rahatsızlığınız olmaması için de önlemler alarak yaşam kalitenizden ödün vermemiş olursunuz.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 9 Ağustos 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Hamilelik durumu anne olmanın sevincinin yanında bir sürü de sıkıntıyı beraberinde getirebilmektedir. Anne adayları hamilelik dönemlerinde yaşadıkları hormonal değişiklikler nedeniyle baş ağrısı, mide bulantısı ve sindirim sisteminde oluşan dengesizlikler gibi birçok rahatsızlığı yaşayabilir. Böyle durumlarda anne adaylarının kendilerine sordukları “Nasıl doğuracağım ben bu çocuğu, bebeğim normal şekilde doğacak mı?” gibi sorular da kendilerini daha çok strese sokmaktadır, bu yüzden de kaygı bozuklukları da yaşayabilmektedirler.

Hamilelikte mide bulantısının temel sebebi: Östrojen Hormonu

Bu tür meydana gelen kaygı bozuklukları hamileliğin üçüncü ayına kadar sürebilmektedir ve Op. Dr. Nagihan Güler’in midebulantisi.net için yaptığı açıklamaya göre 3. ayın sonunda bu tür kaygıların neredeyse hepsi büyük ölçüde azalmaktadır ve anne adayları rahatlamaktadır. Ayrıca hamile kişilerde oluşan genel bir sorun olan kabızlığa da değinen Dr. Güler anne adaylarının yaşadıkları sıkıntıları şu şekilde dile getirdi: “Kabızlık problemlerinin artması bağırsak kasılmalarını durdurmaktadır. Bir diğeri ise hamilelik sebebiyle üretilen östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanması sebebiyle bağırsakta anestezik bir etki yaratmaktadır. Anne adaylarında sistemli bir şekilde mide bulantısı şikayetleri meydana gelmemektedir. Bazı anne adaylarında günlük kusma şikayetleri olabildiği gibi bazı anne adaylarında hamilelik süresince kusma şikayeti görülmeyebilir. Hamileliğin 3. ayının sonunda bu belirtiler ortadan kalkar. Bu belirtiler kalkana kadar hamileler yataklarından kalkarken yavaş hareket etmeye özen göstermeliler.”

 

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 2 Ağustos 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Mide ülseri midenin salgıladığı asitler yüzünden iç çeperinin tahriş olmasına neden oluyor. Herkesin midede ki asitlerin Ph değeri hiç kimsede aynı olmadığından, bu asit midenin korunmasını sağlayan iç tabakayı tahriş ederek midemize zarar vermiş oluyor.

Bunun sonucunda mide kanaması gibi hastalıklar ile karşı karşıya kalabiliriz. Asit salgılamasının oldukça haddinden fazla şekilde salgılanmasının sonucunda sinirsel gerginlik, fazla miktarda çay, mide hassasiyeti, kahve tüketimine neden olabilir. Ağızda ekşilik hissedilmesi, midenin ekşimesi ve midede ağırlık hissedilmesi ülserin başlangıç olduğunun belirtileridir.

Mide ülserine iyi gelebileceklerden biri tedavidir. Başlangıç aşamasında ki mide ülseri evde, ilerlemiş ciddi durumda ki mide ülserinin ise acil hastanelerde tedavi altında uygulanması fayda var.

Mide ülserinde bir diğer dikkat etmemiz konu ise yediğimiz yemekler ve içtiğimiz içecekler. Günlük yemek düzeninde sucuk, salam, sosis, kızartmalar, turşu, tuzlu baharatlı yiyecekler tüketilmemesine ce çok fazla asitli içeceklerin içmemeye dikkat edilmesi lazım.

K vitamini mide ülserinin en gerekli vitaminlerinden biridir. Açık yaraların kanamasını önleyici ve yaranın bulunduğu mide zarının iyileştirici özelliği bulunmakta. K vitamini ise ıspanak, avokado, kuşkonmaz, soya, aspir yağı gibi besinlerde bulunuyor.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 31 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Mide bulantısı birçok hastalığı kapı aralayabilen bir sağlık problemidir. Mide bulantısı gerçekleşen birçok insanda kusma oluyor. Bu da yediğimiz besinlerin sindirmeden tekrar ağız yoluyla dışarı çıkmasına istifra etmek diyoruz.

Mide bulantısını nasıl geçirebiliriz sorusunun cevabı, odanızın penceresini açık tutun ve temiz havada yürüyüş yapın. Yağlı yiyeceklerden uzak durun.  Bol bol su için çünkü su midenizde ki asitleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. Az miktarda soda için. Eğer alkol almışsanız ve mideniz bulanıyor ise bal ve ekmek ile kahvaltı yapın. Badem ve fındık gibi kuruyemiş mide bulantısına iyi gelir.

Mide bulantısının birçok nedeni oluyor. Besin zehirlenmesi veya ateşli hastalıklar sonucundan oluşan bir durum. Gıda zehirlenmesine örnek vermek gerekir ise üzerinde milyonlarca Bakteri bulaşmış, bozulmuş yiyecekleri yiyerek mide bulantısına ve kusmaya neden oluyor. Ama 1 ila 2 güne kendiliğinden geçiyor.

Mide bulantısı 1 ila 2 güne geçmeyip aşırı derece ağrılar artmaya başladığında mutlaka doktora görünmek gerekiyor çünkü mide bulantının çok ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 30 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Günümüzde artık neredeyse birçok hastalıkla karşı karşıyayız. Mide kanaması da bunlardan birine örnektir.

Mide kanamasının en belirgin özelliği tedavi edilmemiş mide ülseridir. Başımız ağrıdığında veya midemiz ağrıdığında yani kısaca ağrı kesici ilaçların bize iyi gelecek diye kullandığımız da, özellikle alkol kullanıldığında ve birde kan sulandırıcı ilaçlar kullanıldığında midede ülser iltihaplanmaya yol açarak midede kanama başlatıyor. Birde mide kanseri ve stres gibi durumlarda midedeki asidin artması sonucundan da midede kanama görüne bilinir.

Peki, mide kanserin belirtileri nelerdir. Ne olduğunda bunun farkına varmalıyız ki en kısa zamanda bunun önlemini almalıyız. Klasik olarak baş dönmesi, göz kararması, bayılma, ayakta zor durma ve şok gibi her hastalıkta az çok belirtilen özellikte görüne bilinir. Fakat en belirgin özelliklerine gelinince taze kan kusma veya kahverengi kan kusma, makattan kan gelmesi, simsiyah zift biçimde görünen dışkı ve son olarak dışkımızın parlak, kanlı ve pis kokulu olması gibi durumlar mide kanamasının belirtileri.

Mide kanamasının tedavisi ise hastanelerde yapılması gerekiyor en yakın sağlık kuruluşuna gidilip en kısa zamanda tedavisi yapılması gerekiyor.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 28 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Ülkemizde ve dünyada sıkça karşılaşılan bir durumdur mide bulantısı. Vücutta olan sıvı kaybının ardından başlayan bulantılar kusmaya kadar gidebilir. Mide bulantısının akabinde halsizlik gibi durumlar da oluşur. Eğer mide bulantısını sıkça yaşıyorsanız bir uzman doktora görünmenizde fayda var.

Yıllardır süregelen alışkanlıklardan biri de bir rahatsızlık yaşandığı takdirde ilaçla değil de bitkilerle şifa aramaktır. Çoğu zaman işe yarayan bu alışkanlık bazen işe yaramaz. Mide bulantısında kullanılacak şifalı yöntemler oldukça fazla.

Mide bulantılarınız artıyor ve artık dayanılmayacak hale geliyor ve sizde bitkisel bir şifa arıyorsanız nane tam size göre bir çözüm. Evde pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz nane çayıyla bulantıyı geçirebilirsiniz. Veya çay ile uğraşmak istemeyenler için 2 adet nane yaprağını çiğnemekte faydalı olacaktır.

Mide bulantısı yaşandığı zaman vücutta meydana gelen toksinleri de dışarıya atmak gerekir. Bunun için en etkili bitkisel şifa elmadır. Elma tüketerek bu toksinleri rahatlıklar dışa atılmasını sağlayarak bulantılarınızı dindirebilirsiniz.

Mide bulantısının asıl sebeplerinden biri olan sıvı kaybını geçirmek en kolay yol gibi görünse de oldukça etkilidir. Vücuttaki yaşanan sıvı kaybını gidermek için akla gelen ilk yöntem bol bol sıvı tüketmek en mantıklı yöntemdir.

Mide bulantısının iyileşmesine doğrudan etki yapan bir diğer besin ise kuruyemişlerdir. Kuruyemişlerden özellikle fındık ve badem mide bulantısına karşı bağışıklık gösterir ve bulantının azalarak bitmesini sağlar.

Limonda bulantıyı geçirmenin en önemli yollarından biridir. Limonu doğrudan tüketmenin yanı sıra sıvı halde içmeniz hatta ve hatta kokusu bile mide bulantısını hafifletir.

Yiyecek ve içeceklerin haricinde bulantıya iyi gelen bir diğer faktör temiz hava almaktır. Mide bulantısının olduğu durumlarda pencereye çıkıp hava almak veya dışarıya çıkıp biraz yürüyüş yapıp temiz hava almak bulantıyı yok edecektir.

Mide bulantısına iyi gelecek birçok şey olmasının yanı sıra meyveler bu konuda daha iyidirler. Özellikle karpuz meyveler arasında en çok tercih edilmesi gerekendir. Vücuttaki sıvı kaybıyla oluşan mide bulantısının ardından bir şeyler tüketerek bulantıyı bastırabilirsiniz. Fakat karpuz tükettiğiniz takdirde mide bulantısını bastırırken bir yandan da vücutta yaşanan sıvı kaybına sıvı takviyesi yapmış olursunuz.

Meyvelerden muzda mide bulantısının düşmanıdır. Muzun içinde bulunan potasyum sayesinde vitamin kaynağı olan muz mideyi oldukça rahatlatır ve bulantıya doğrudan etki eder.

MİDE BULANTISI YAŞAMAMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak mide bulantısını durdurabilirsiniz. Fakat bu durumu hiç yaşamamak istiyorsanız onlar hakkında da bilgi verelim.

Mide bulantısı yaşamamak için öncelikle sağlıklı yaşam faktörünü devreye sokmak gerekir. Tükettiğiniz besinlere ve içeceklere dikkat etmek gerekir.

Yağ midenin en büyük düşmanlarından biridir. Midede problem yaşamamak için yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı. Özellikle kızartmalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Mide bulantısı yaşamadan önce de bolca sıvı ve su tüketmek bu rahatsızlığı yaşama ihtimalinizi oldukça düşürecektir. Unutmayın mide bulantısının asıl sebebi vücuttaki sıvı kaybıdır.

Bulantıyı engellemenin bir diğer yolu dengeli ve düzenli beslenmedir. Gündelik hayatta az öğün çok besin olarak beslensek de bu durum mide bulantısı yaşamak için müsaittir. Çok öğün az besin olarak değiştirmek midenizi rahatlatmaya iyi gelecektir.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 27 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Bildiğiniz üzere mide bulantısı ve halsizlik başlı başına bir hastalık olmayıp başka hastalıkların habercisi olmaktadır. Bu yüzden bu şikayetlerle karşılaştığınızda bazı hastalıklara karşı savunmasız olabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Mide bulantısı ve halsizlik gibi şikayetleri ile ünlü bazı hastalıkların listesini sizler için araştırıp bulmuş bulunmaktayız.

  • Kanser
  • Kronik halsizlik sendromu
  • Fibromiyalji (Lif dokularından iltihaplanma)
  • Lupur rahatsızlığı
  • Obezite
  • Normalin üstünde kan kaybı yaşanması
  • Bağışıklık sisteminde oluşan rahatsızlıklar
  • Kemoterapi ve radyoterapi tedavileri

Unutmayın ki mide bulantısı başlı başına bir hastalık değildir ve birçok hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu yüzden mide bulantısı şikayetlerine belli başlı ağrılar, şikayetler eşlik ediyorsa erken teşhis amaçlı uzman bir doktora muayene olmanız gerekmektedir. Böylelikle ciddi hastalıkları bertaraf edip sağlıklı bir yaşam elde etmiş olursunuz.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 26 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.
MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.