Mide Kanseri

Mide kanseri, midenizi koruma altına alan ve mukus üreten hücrelerden başlayarak midenize yayılan, ileri seviyesinde mide aldırma ameliyatı geçirmenize sebep olabilecek bir kanser türüdür. Bu tarzdaki kanserlere adenokarsinom adı verilmektedir.

2008-2018 tarihleri arasında midenin gövde bölümünde meydana gelen kanser oranları daha öncedeki yıllara göre düşüş göstermiş olmasına rağmen midenin üst bölgesinden yemek borusu olan özofagus ile birleştiği noktadaki kanser oluşumunda da artış görülmüştür. Midenizin özofagus ile birleştiği bu noktaya gastroözofageal kavşak adı verilmektedir.

Mide Kanseri Belirtileri:

Mide kanserinin yaygın hali olan gastroözofageal kavşak kanseri ve ona keza daha az yaygın olan mide kanserinin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Olağandan daha fazla halsizlik: Normalde yürüdüğünüz bir mesafe sonrasında daha önceki halsizliklerinize göre çok daha fazla halsizlik hissetmeniz
 • Öğün sonrası şişkinlik: Gün içerisinde yediğiniz yemeklerden sonra bariz bir şişkinlik hissiyatı
 • Az yemenize rağmen tokluk hissi: Normalde yediğinizden çok daha az yemenize rağmen tokluk hissiniz
 • Mide yanması: Normalde yaşadığınızdan daha fazla ve daha uzun süren mide yanmaları
 • Hazımsızlık: Sürekli, batar tarzda şiddetli hazımsızlık hissi
 • Mide bulantısı: Her şeye dikkat etmiş olmanıza rağmen sebebini bilemediğiniz şekilde ortaya çıkan mide bulantısı şikayetleri
 • Kusma: Sürekli olarak kusma eylemi, kusmanıza mide bulantınızın geçmemesi durumu
 • Kilo kaybı: Spor, diyet yapmamanıza veya fazla efor harcamamanıza rağmen kilo kaybediyor olmanız

Yukarıdaki bulguları sık ve şiddetli şekilde yaşıyorsanız dahiliye doktoruna görünmeniz erken teşhise yardımcı olabilir.

Mide Kanseri Neden Olur?

Daha önceki mide kanseri vakaları incelendiğinde mide kanserine sebep olan etmenin midenizdeki hücrelerin DNA’sında bir hata olmasından ve bu hücrelerin olağan dışı mutasyona uğramasından kaynaklandığı görülmüştür. Bu mutasyon, mide hücresinin hızlı bir şekilde büyümesine yol açar. Hızlı şekilde büyüyen mide hücreleri ölmesi gerekirken mutasyon sonucu işlevlerini kaybetmelerine rağmen yaşamlarını sürdürürler. Mutasyona uğrayan mide hücreleri belirli bir süre sonra yakınında bulunan yapıları ele geçiren bir tümöre dönüşebilirler. Bu tümörler de başka organlara bulaşmak üzere bölünüp vücut geneline yayılabilir.

Gastroözofageal kavşak kanserinin temel sebeplerinden birisi Reflü hastalığıdır ve buna obezite ile sigara da eşlik eder. Reflü, mide kapağının kapanmaması ve sonrasında mide asidinin yemek borusuna gitmesi durumudur. Mide asidi, mide içerisindeki özel sıvı sayesinde mide duvarına zarar vermezken özofagusta bu sıvı bulunmadığı için hücrelere zarar vererek kansere yol açabildiği gözlemlenmiştir.

Mide Kanseri için Risk Faktörleri

Mide Kanseri için Risk Faktörleri:

Mide kanserine yakalanan hastaların öyküsünde en çok Reflü ve Obezite görülmektedir. Bu etmenlere sahip olmayan bireyler için mide kanserini arttıracak risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tuzlu ve salamaru gıdalar ile çok fazla beslenme
 • Az meyve ve sebze tüketimi
 • Aflatoksin ismi verilen ve vücuda zararlı olan mantar tipinin tükettiğiniz besinlere bulaşmış olması
 • Aile bireylerinin herhangi birisinde mide kanseri bulunması
 • Sigara tüketimi

Mide Kanserini Önlemek için Yapabilecekleriniz:

Mide kanserine tam olarak neyin sebep olduğu henüz net olmadığı için mide kanserini önleyici bir yol bulunmamaktadır. Buna rağmen risk faktörleri bilindiği için bu risk faktörlerinden uzak durmak mide kanseri riskinizi azalcaktır.

 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Bol bol meyve ve sebze tüketmek
 • Yemeklerdeki tuz miktarını azaltmak
 • Sigara kullanımı azaltmak ve hatta sonlandırmak

Mide Kanseri Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Mide kanseri olduğunuzu anlayabilmek sadece tıbbi görüntüleme cihazlarıyla sağlanabilir. Belirtilerden herhangi birisini sık sık yaşıyorsanız bu konu için doktorunuza başvurabilirsiniz. Doktorunuz endeskopi cihazı ile midenizin üst kısmını görüntüleyebilir ve buradan doku alarak laboratuvara gönderebilir. Laboratuvar sonuçlarınıza göre kesin tanı sadece doktorunuz tarafından konulabilir.

Mide Kanseri Evreleri:

 • Evre: İlk evrede tümör yemek borunuzun veya midenizin iç yüzeyinde küçük bir yer kaplamaktadır.
 • Evre: Bu evrede, tümör midenizin iç yüzeyini delerek kaslara doğru ilerlemiş olur.
 • Evre: Daha derine ulaşan kanser hücreleri artık yakınındaki hücreleri de ele geçirmeye çalışmaktadır ve sürekli olarak büyüme gösterir.
 • Evre: Geç kalınmış tanı ve tedavi sonrası mide kanseri, vücudunuzun diğer organlarına yayılmıştır.

Mide Kanseri Tedavisi

Mide Kanseri Tedavisi:

Mide kanserinin evresine bağımlı olarak tedavi çeşitleri de değişmektedir. Bu tedaviler; cerrahi, kemoterapi veya radyasyon tedavileridir.

Cerrahi tedaviler mide kanserinin evresine bağımlıdır. 1. Evrede olan bir mide kanseri için cerrah sadece tümör olan bölgeyi almayı deneyecektir. 2 ve 3. Evredeki tümör içinse midenizin bir kısmını almayı tercih edebilir, bu işleme subtotal gastrektomi adı verilir. Midenizin kanserli kısmı alınır ve normal kısımları tekrar birleştirilir. Daha ilerideki bir mide kanseri içinse tüm mideniz alınabilir bu ameliyata da total gastrektomi adı verilir.

 

 

 

Bu makale Mide kategorisinde 24 Ekim 2018'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Mide Bulantısı Nedir?

Mide bulantısı insanın hayatu boyunca birçok hastalıktan dolayı yaşadığı, beynin medulla oblongata isimli bölgesinden vücuda gönderilen bir semptomdur.

Mide bulantısı semptomunun ortaya çıkmasında en çok tüketilen besinler etmen olarak görülmektedir buna rağmen toplum tarafından fazla ciddiye alınmayan mide bulantısı, çok önemli yüzlerce hastalığın sebebi olabilir. Mide bulantısı semptomuyla kendisini gösteren hastalıklara şu şekilde örnekler verebiliriz.

 • Mide-bağırsak enfeksiyonları: Midede oluşan herhangi bir enfeksiyon veya mide yollarında oluşmakta olan enfeksiyonlar midenizin bulanmasında önemli rol oynamaktadır. Midenizdeki asit dengesi enfeksiyonlardan dolayı etkileneceğinden dolayı mide-bağırsak enfeksiyonlarının en belirgin semptomu mide bulantısı olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Gıda zehirlenmeleri: Özellikle son kullanma tarihi geçmiş ürün tüketimi sonrasında ishal, mide bulantısı, ağızda kuruluk gibi belirtilerle ortaya çıkan gıda zehirlenmeleri önemsenmeyip tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi sonuçlara sebep olabilmektedir.
 • Ani başlayan gastritler: Helikobakter pilori isimli bir bakterinin midede çoğalarak mide zarına zarar vermesi üzerine başlayan gastritler mide bulantılarına çok fazla sebebiyet vermese de mide gazının çıkarılmaması sonucu midenizde batma, yanma ve bulanma gibi semptomlara sebep olabilmektedir.
 • Mide hastalıkları: Doğrudan beslenme organınız olan midenizle ilgili yaşayacağınız hastalıkların hemen hemen tümünde bulantı semptomunu yaşamanız muhtemeldir.
 • Araç tutmaları: Özellikle otobüs, tren gibi sarsıntılı yolculuklarda insanlarda mide bulantısı şikayeti oldukça normal karşılanmaktadır. Alışık olmadığınız bu yolculuklarla medulla oblongata beyninize midenizin bulandığı hissini göndermektedir.
 • İlaç kullanımı (kemoterapi, ağrı kesiciler): Daha önceden kullanmadığınız bir ilacın mide bulantısı şikayetine yol açması muhtemeldir. Vücudunuzun böyle bir tepki vermesi üzerine acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 • Alkol kullanımı: Alkol mide ve bağırsaklarda emilimi sonrası kana geçer. Kana geçen alkol beyninizin uyuşmasına (sarhoşluk durumu) ve sağlıklı düşünememesine yol açar. Bu da beyninizde bir dönme hissiyatı oluşturur ve ardından bulantı kusma ile son noktasına ulaşır. Bulantı durumunuz kusma ile sonuçlandığında sarhoşluğunuzda azalacaktır.
 • Stres ve anksiyete: Günümüzde stres bütün hastalıklara davetiye çıkarmaktadır ve stressiz olduğumuz an neredeyse yoktur. İş yerinde, aile hayatında ya da ikili ilişkilerinizde yaşayacağınız stresler sizi en hassas noktanız olan midenizden yakalayabilir, bu durum çok ciddi gibi görünmese de 1 haftayı bulması halinde bir psikiyatriste görünmeniz yaşam kalitenizi arttıracaktır.
 • Gebelik: Gebeliğin 4 ve 8. Haftaları arasında pik yapan bulantı şikayetleri sonrasında azalmaktadır. Vücudunuz yeni bir cana ev sahipliği yaptığı için normalde salgıladığı hormonlardan daha farklı hormonlar salgılayacak ve alışma süresince de bulantı şikayetleri görülecektir. Bazı anne adaylarında bu şikayetler görülmüyor olsa bile hamile kadınların %80’i gibi ciddi bir rakamda bulantı-kusma şikayetleri görülmektedir.
 • Vertigo: İnsanlar dengesini vestibüler sistemleri sayesinde sağlarlar ve vestibüler sistemin merkezi de kulaklardadır. Vertigo hastalığı ise kulak içindeki kristalize sıvıların yer değiştirmesi olarak adlandırılabilir. Kulak içindeki sıvıların yer değiştirmesi üzerine vestibüler sistem düzgün çalışamaz ve denge kayıpları yaşar. Bu denge kayıpları beyne baş dönmesi olarak yansır ve dolayısı ile mide bulantısı şikayeti ortaya çıkar. Şiddetli vertigo ataklarında kusma bile görülebilmektedir.

 • Migren: Her ne kadar damar hastalığı da olsa şiddetli ağrıları belirli bir süre sonra vücudunuzun ağrıyı başka bir organa yansıtmasına sebep olacağından dolayı mide bulantısı şikayetleri yaşamanız oldukça normaldir.
 • Tansiyon ve şeker düşüklüğü: Özellikle şeker hastalarında, kandaki glukoz (şeker) seviyesinin düşmesi üzerine vücut sindirim organlarına daha fazla yüklenmektedir. Midenizin boş olmasına rağmen emilim yapma isteğinden dolayı bulantı kusma şikayetlerine sebep olabilir.
 • Beyin tümörü: Mide bulantısının beyninizin medulla oblongata bölümünden kaynaklandığını belirtmiştik. Beyinde ortaya çıkan tümör kafa içi basıncınızı yükseltebilmekte olup bu da medulla oblongata bölümüne baskı yapılmasına sebep olabilmektedir. Medulla oblongatanın aşırı sallantı ve baskı karşısında ise kişide şiddetli ve fışkırır tarzda kusma refleksi gelişebilir. Beyin tümörünün belirgin özelliklerinden birisi olan fışkırır tarzda kusma refleksini gördüğünüz anda acilen bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Dikkate alınmayan fışkırır tarzda kusma refleksleri ölümle sonuçlanabilir.

 

 

 

 

Bu makale Mide kategorisinde 23 Ekim 2018'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

MideBulantisi.net Yenilenme Çalışmaları

Siz sevgili ziyaretçilerimize daha doğru ve güncel içerik sunabilmek adına tüm makalelerimizi yeniden yazıyoruz. Bu yüzden aradığınız o sayfaya ulaşamadığınızı belirtmek isteriz. Sol kısımdaki arama kısmını kullanarak ulaşmak istediğiniz yazı yayınlandıysa ulaşabilirsiniz. Ulaşamıyorsanız merak etmeyin, en kısa süre içerisinde yazı daha güncel ve doğru şekilde sitemizde yayınlanmış olacaktır.

Bu makale Mide kategorisinde 23 Ekim 2018'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.
MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.