Hamilelikte mide bulantısı ve halsizlikMenepoza giren bayanların %90’ında halsizlik ve mide bulantısı görülmekte olup artık bu durumlar normal karşılanmaktadır. Menopoza giren kadınlarda oluşan hormonal denge bozuklukları mide bulantısına, bu mide bulantıları da halsizliklere yol açmaktadır. Buna ek olarak menopoza girmiş olan kadınların genellikle psikolojik bozukluklar yaşadıkları ve bu psikolojik bozukluklar sonrasında ağır mide travmaları, ağrıları, bulantıları da yaşadıkları saptanmıştır. Menopozda sıklıkla meydana gelen uykusuzlukta mide bulantısına doğrudan etki eden elemanlar kümesinde kendisini göstermektedir. Geceleri ateş basması, sıklıkla meydana gelen terlemeler uyumanızı önlemekte ve zihninizi olumsuz düşüncelerle meşgul etmektedir. Bu gibi durumlarda oluşabilecek mide bulantısına en iyi çözüm önerilerimizin başında ise Melisa Çayı yer almaktadır. Melisa çayı hem midenizi hem de zihninizi dinlendirerek sizi huzura kavuşturacak olan oldukça etkili ve mucizevi bir çaydır.

Hamilelik döneminde yaşanan mide bulantısı ile ilgili hazırladığımız yazıyı inceledikten sonra bu yazımızında sizin için oldukça yararlı olacağınıza inanıyoruz. Fakat hamilelikte mide bulantısı başlıklı makalemizi okumadıysanız bu makalemizden tam olarak verim alacağınızı düşünmediğimiz için kısa notumuzu düşelim dedik.

Hamilelikte mide bulantısı ve halsizlik neredeyse tüm anne adaylarının başına gelen çifte bela olarak nitelendirilmektedir. Mide bulantısı yaşamak tüm anne adaylarının olmazsa olmazıdır fakat halsizlik durumu sadece belli başlı olaylardan sonra nüksetmektedir. Eğer sizde bir anne adayı iseniz kendinize her anne adayı gibi bazı durumlarda dikkat etmelisiniz ki bulantılarınıza halsizlik dost olmasın. Peki nedir bu dikkat etmeniz gerekenler. Oldukça basit şeyler aslında. Öncelikle sizi çok küçük bile olsa stres altına sokacak şeylerden uzak duracaksınız. Sağlığınıza hiç olmadığı kadar dikkat edeceksiniz. Bu yüzden anne ve babanızın tavsiyelerini dikkate almalısınız. Dostça söyleşi tarzında hazırladığımız “hamilelikte mide bulantısı ve halsizlik” başlığımızı bitirerek asıl önerilere değinebiliriz sanırım.

Hamilelik döneminde hormonal değişimler yaşandığı için vücudunuz daha hassas olmaktadır. Bu yüzden daha önceleri rahatlıkla yapabildiğiniz işler artık sizi çok yorabilir hatta bitkin kılabilir. Bu yüzden hamilelik döneminizin en fazla hormonal dengesizlik yaşadığı haftalarında (8 ile 12.haftalar) iş yapmaktan olabildiğince kaçınıp dinlenmeli, bol bol su tüketmeli, doktorunuzun tavsiye ettiği multivitaminleri kullanmalı ve bol bol sebze ile meyve tüketmelisiniz. Böylelikle mide bulantısı ve halsizlik şikayetlerini aynı anda yaşamaz ve  yaşayacak olursanız da en düşük seviyelerde yaşarsınız. Bunlara ek olarak vücudunuzun direncini güçlendirek olan yeşil çaylar serisini de (Ada çayı, Melisa çayı, Kekik çayı, Nane limon) günlük olarak tüketebilirsiniz. Bu çaylar vücut direncinizi arttıracak ve aynı zamanda var olan mide bulantısı şikayetlerinizi en aza indirecek hatta sonlandıracaktır. Ayrıca bebek sağlığınız açısından herhangi bir tehdit taşımıyorken kendi sağlığınız için onlarca fayda sağlamaktadır.

Bu makale Bulantıya Eşlik Eden Durumlar kategorisinde 24 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Depresyon ve Mide bulantısı: Mide bulantısına yol açan psikolojik nedenler arasında anksiyete bozukluğu, panik atak gibi rahatsızlıkların hemen arkasından depresyon gelmektedir. Depresyon genellikle insanlarda amaçsızlık, mutsuzluk, can yorgunluğu (canın bir şey istememesi) gibi rahatsızlıklara yol açsa da araştırmalara göre depresyon mide bulantısı ve halsizlik‘i de büyük oranda olumsuz etkilemektedir. Depresyonun sebep olduğu halsizlik ve mide bulantısından genellikle tıbbi ilaçlarla kurtulabiliyor olsanız da eğer mide bulantısına doğal çözümler ararsanız sitemizi inceleyebilirsiniz.Mide bulantısı ve halsizliğe sebep olan psikolojik nedenlerin başında gündelik stres yer almaktadır. Trafikte sıkışmak, maaşınızı geç almak ya da alamamak, akşam yapacağınız yemekte karar kılamamak veyahut yapmakta olduğunuz yemeği yakmak gibi birçok örnek gündelik streslere örnek olarak verilebilir. İşte yaşadığınız bu çok küçük olaylar sizi psikolojik baskı altına sokmakta ve zihninizin yorulmasına sebep olmaktadır. Zihin yorgunluğu ile birlikte de beyninizin salgılaması gereken birçok hormonu ya salgılayamaz ya da gereğinden fazla salgılar. Hormonal denge seviyenizde meydana gelen bu dalgalanmalarda hormonlara karşı vücudunuzun en hassas olan organı, mide de bulantıya ve arkasından kusmaya yol açabilmektedir. Mide bulantısının süresine bağlı olarak vücudunuzun direnci kırılır ve yorgunluk hissi kendini belli etmeye başlar. Halsizlik kendisini belli ettiği zamanda mide bulantılarınız devam ediyorsa bu halsizlik ciddi oranda artış gösterir ve sizi yatağa düşürebilir.

Bu makale Bulantıya Eşlik Eden Durumlar kategorisinde 23 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Sağlıklı insan vücudunun zaman zaman maruz kalabildiği mide bulantısı, uykusuzlukla daha da ileri boyutta olabileceğinden sorunun kaynağı araştırılmalıdır. Her durumda yaşanabilen mide bulantısı, günlük yaşamı olumsuz etkileyen çok büyük bir unsurdur.

 

Sıkıntı, stres, uzun süre kullanılan ilaçlar ya da üst üste içilen fazla ilaçlar, hamilelik gibi durumlar mide bulantısı yarattığından doktor muayenesi ile sorunun çözümü sağlanabilir. Üzüntü, uzun süreli depresyon, iş stresi ve yoğunluğu mide bulantısı sebeplerinden sayılabileceğinden, günlük yaşama dikkat etmek gerekir.

 

Uyku öncesi ağır gıdalarla beslenip direk yatan insanlarda da görülebilen, mide bulantısı açlık hissini bastıracak hafif besinlerle sağlandığı takdirde, uyku düzeni şaşmayıp, rahat bir mide ile güne başlamak mümkündür.

Bu makale Bulantıya Eşlik Eden Durumlar kategorisinde 20 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Mide bulantısı ve ishal rahatsızlıkları özellikte çocuklarda sıkça gördüğümüz fakat yetişkinlerde de kendisinden söz ettiren başlıca rahatsızlıklardan birisidir. Mide bulantısı ve ishal ikilisine neden olan hastalık tespit edilmeli ve tedavisine bir an önce başlanmalıdır. Bu ikilinin kontrol altında tutulması hastanın rahatlamasına ve vücudunda oluşan sıvı kaybının önlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca bu ikili kendi başlarına bir hastalık değil, hastalık belirtisi olarak nitelendirilmektedir ve bu belirtiler aniden başlayabileceği gibi birkaç sefer kusmadan sonra da ortaya çıkabilir. Bağırsaklar normal çalışırken tükettiğimiz besinlerdeki suyu emerler ve bu yüzden gaita katı şekilde görülür. Fakat ishal ortaya çıktığında tüketilen besinler bağırsaklardan çok hızlı bir şekilde geçer ve suları emilemez, bu yüzden ishalde gaita sulu şekilde görülür. Bu sırada mide bulantısı, kusma, mide spazmları, karın ağrıları eşlik edebilir. İshal rahatsızlığı görüldüğünde vücudun sıvı kaybı olacağı için bir an önce sıvı takviyesi yapılmalıdır.

Bunlara ek olarak ishal ortaya çıktığında akabinde sıvı kaybı oluşacağı için vücutta halsizlik ve ateş görülebilir. Bu gibi durumlarda telaşa kapılmadan sakin bir şekilde kişinin refahı sağlanmalı, gerekliyse bir uzmana muayene olunmalıdır.

Mide Bulantısı ve İshal Neyin Belirtisi?

 • Mide rahatsızlıklarıyla ilgisiz nedenlerden dolayı oluşur.
 • Akut gastrit sendromu
 • Helikobakter isimli bakteriler, noro ve rotavirüslerin neden olduğu enfeksiyonlar
 • İlaç yan etkileri
 • Kronik hastalıklar
 • Mide üşütmesi
 • Gıda zehirlenmesi

Mide Bulantısı ve İshale Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı ve ishal ikilisi için ayrı ayrı tedaviler gerekebilir. Sizlere buradan ilaç tavsiyesinde bulunmadığımız için hızlı bir şekilde her ikisi içinde öneri de bulunabiliriz. İlk olarak mide bulantısı nasıl geçer? başlıklı makalemizden mide bulantınızı sonlandıracak tavsiyeler bulabilirsiniz. İshal içinse mide bulantınızı sonlandırdıktan sonra gazoz ve aspirin ikilisini deneyebilirsiniz. Aspirin bakkallarda bile satılabiliyor olmasından dolayı bunu önermekte sakınca görmüyoruz. Mide bulantınızı hafiflettikten sonra çocuklar için 1, yetişkinler için 2 adet aspirini 1 şişe veya teneke (maks 330ml) gazozla içerseniz ishalinizin hızlı bir şekilde sonlandığını göreceksiniz. Bunun haricinde kendi denediğiniz, size veya büyüklerinize has bir yönteminiz varsa lütfen yorum kısmından bize iletin. Böylelikle bu bilgiyi de buraya ekleyebilir ve herkesin faydalanmasını sağlayabiliriz.

Mide bulantısı ve ishal ikilisine kusma da eklendiyse mide bulantısı, ishal ve kusma başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Bu makale Bulantıya Eşlik Eden Durumlar kategorisinde 25 Nisan 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Mide bulantınıza sadece ishal eşlik ediyorsa ilk olarak mide bulantısı ve ishal başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Eğer ki mide bulantınıza ishal ve kusma eşlik ediyorsa alt taraftan yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Kusma engelleyici ve ishal durdurucu ilaçlar çoğu zaman önerilmemektedir. Bunun nedeni ise kusma ve ishalin aslında vücudu rahatsız eden etmenleri vücuttan uzaklaştırıyor olmasıdır.  Mide bulantısına eşlik eden kusma ve ishal durumlarında tedavinin ilk adımı, bulantıya sebep olan etmeni belirlemektir. Çünkü tüm tedaviler nedene göre şekillenir.

İshalli Hastada Kusma Sonrası Ne Yapılır?

Kişi kustuktan sonra sırt üstü şekilde yatırılır. Hastaya bu durumda herhangi şekilde bir şey yedirilmez, midenin sindirimi basit şeylere ihtiyacı vardır ve bir yandan da vücudun sıvı kaybını gidermek gereklidir, bunun için kişiye kusma sonrası bir bardak su yudum yudum içirilir. Aşırı bir şekilde verirseniz bu sefer kusmayı yeniden tetiklersiniz. Bu yüzden yudum yudum vermeye dikkat edin.

Eğer hastamız henüz anne sütünden ayrılmamış bir bebekse ishali atlatana kadar emmeyi sürdürmekte fayda vardır, böylelikle ishali çok daha kolay şekilde atabilir. Bulantı ve kusmanın nedeni ne olursa olsun ilk tedavisi çoğu zaman aynıdır. Yüksek lif değerine sahip hafif besinler ve bolca sıvı tüketimi. Kusma sonrasında kişiye verilebilecek en etkili ve faydalı sıvı sudur. Kusma tekrarlayan şekillerde kendisini göstermezse kişi ilk 24 saatin sonunda normal beslenme şekline dönebilir. O zamana kadar besin değeri yüksek hafif gıdalar tüketmesi hem kusmasını engeller hem de vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlamasına yardımcı olur.

Mide Bulantısı, İshal ve Kusma’da Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Çocuklarda bu üç belirti bir anda ortaya çıktıysa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Yetişkin insanlarda ise bu üçlü ortaya çıktıktan sonra rahatsız edecek dereceye geldiğinde doktora gidilebilir. Eğer kusma ve ishal varken bilinç bozukluğu meydana gelirse vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir. Sadece mide bulantısı, kusma ve ishal tablosu söz konusu ise bunların geçmesi için 24 saat beklenebilir. Bu üç belirti haricinde yüksek ateş, halsizlik, bilinç bozukluğu, uyku hali gibi durumlardan herhangi birisi meydana gelirse hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Bu makale Bulantıya Eşlik Eden Durumlar kategorisinde 24 Nisan 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Kusma, mide sindirilmeyen besinlerin şiddetli bir reflektif hareketle yemek borusuna ilerlemesi, ardından da ağız yoluyla dışarı çıkmasına denir. Mide bulantısının tamamlayıcılığını üstlenen kusma genellikle aşırı terleme, cilt renginde solukluk ve bradikardi ile karakterize olmaktadır. Kusma beynin medulla oblongata isimli bölümünün arkasındaki kusma merkezi tarafından yönetilir. Bu merkez aynı zamanda beynin duyusal bölgelerinden gelen uyarıları da almaktadır.

Kusma tek çeşit değildir. Şuana kadar isimlendirilmiş olan 6 çeşidi vardır. Bunlar:

 • Santral bulantı – kusma: Aniden başlayan ve aniden ortadan kalkan mide bulantısı
 • Periferik bulantı – kusma: Genellikle sindirim sistemi organlarında oluşan bir sorundan dolayı meydana gelen mide bulantısı
 • Fizyolojik bulantı – kusma: Kusma merkezini etkileyen etmenlere yanıt niteliğinde meydana gelen bulantıdır.
 • Psikojenik bulantı – kusma: Hastanın düşüncesel olarak başlattığı bulantı ve kusma olaylarına denir. Anksiyetik durumlarda sıklıkla görülür.
 • Akut bulantı – kusma: 1 haftadan kısa süren bulantılara verilen isimdir.
 • Kronik bulantı – kusma: 1 haftadan uzun süren bulantılara verilen isimdir.

Kusmanın nedenleri:

 • Hamilelik
 • KİBAS (Kafa içi basınç artışı)
 • Psikolojik sebepler
 • İlaç yan etkileri
 • Vertigo (Baş ağrısı)
 • Meniere hastalığı

Kusma ne zaman tedavi edilmeli?

0-6 yaş için 2-3 saati geçen kusmalar acilen tedavi edilmeli. Buna ek olarak kusmaya 37.8 derecelik ateş eşlik ediyorsa ve kusma yaşayan bebek veya çocuğun idrar yapamaması 6 saati geçmişse acil şekilde tedavi edilmesi gerekir.

6 yaş üstü için kusmanın bir günden uzun sürmesi durumunda, 6 saat boyunca idrara çıkamama durumlarında ve ateşin 38.9’u geçmesi durumunda acilen tedavi gerekmektedir.

Yetişkinler için kusmukta kan görüldüğünde, taşikardi durumlarında, hızlı solunum almalarda, 38.3 üzeri ateşte ve şiddetli karın ağrısı görüldüğünde acilen bakım gerekmektedir.

Kusmaya ne iyi gelir?

Kusma başladıktan sonra hiçbir şekilde durdurulamaz. Bu yüzden sadece kusma öncesinde alabileceğiniz önlemler bulunmaktadır. Bunun için mide bulantınızı dindirmelisiniz. Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler ve mide bulantısına iyi gelen bitkisel çaylar yazılarımızı okuyarak mide bulantınızın kusmayla  sonlanmasını engelleyebilirsiniz.

Bu makale Bulantıya Eşlik Eden Durumlar kategorisinde 24 Nisan 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Mide bulantısı ve soğuk terleme ikilisi genellikle stres altında ve kaygı duyulduğunda kendisini gösterir. Soğuk terleme, vücudun herhangi bir etmene maruz kalmadan ani şekilde terlemesine denir. Fazla stres ve ani duygu karmaşaları dışında soğuk terlemenin farklı nedenleri olabilir. Herhangi bir şekilde sporsal aktivite sonucu ortaya çıkmayan soğuk terleme tamamen psikolojik sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Ayrıca mide bulantısı ve soğuk terleme psikolojik sebepler haricinde başka hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Mide Bulantısı ve Soğuk Terleme Neden Olur?

Acılı ve ağrılı bir durumdan dolayı: İnsan vücudunda oluşan kırık, çatlak veya migren ağrıları gibi nedenler hem mide bulantısı hem de soğuk terlemenin birlikte görülmesine neden olabilir.

Şok bulguları gözlemlendiğinde: Beyin ve diğer organlara yeterli miktarda kan gitmediği durumlarda hipovolemik şok kendisini gösterebilir. Bu gibi durumlarda soğuk terleme ve mide bulantısı ortaya çıkabilir. Hipovolemik şok genellikle ciddi kan kayıpları sonrasında ortaya çıkan bir durumdur ve hızlı müdahale edilmezse ölümcül olabilir.

Psikolojik sebeplerden dolayı: Soğuk terlemeye tekil olarak baktığımızda karşımıza sadece psikolojik sebepler çıkar. Aşırı stres altında kalmak, bir şeyden korkmak, kaygısal problemler yaşamak vücudumuzun soğuk terlemesine ve midemizin bulanmasına sık sık neden olmaktadır.

Yetersiz ve dengesiz beslenmeden dolayı: Sağlıksız beslenmek vücudun çalışma sistemini bozmaktadır. Düşündüğünüzün aksine psikolojik sebepler dengesiz beslenmekten dolayı da oluşabilir. Ayrıca beslenme bozukluğu olan kişilerde mide sorunları her daim kendisini gösterir. Bu yüzden dengesiz beslenme durumlarında da soğuk terleme ve mide bulantısı ikilisi sıklıkla karşımıza çıkabilmektedir.

Anemi hastalığında: Kanda yeterli hemoglobin sayısının olmamasından dolayı anemi (kansızlık) hastalığı ortaya çıkar. Bu da kandaki oksijen miktarının azalmasına sebep olur. Kandaki oksijen miktarının yetersiz olması ise hem vücut fonksiyonlarını bozar (mide dahil) hem de soğuk terlemeye sebep olabilir.

Sıklıkla kullandığımız bir sözü tekrar hatırlatmak isteriz. Mide bulantısı kendi başına bir hastalık sayılmamaktadır, dolayısı ile mide bulantısına eşlik eden (soğuk terleme gibi) bulgular ortaya çıkarsa bunun temelinde ciddi bir hastalık söz konusu olabilir. Bu yüzdendir ki mide bulantınızla birlikte başka belirtileri de yaşıyorsanız bir an önce uzman bir doktora görünmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Bu makale Bulantıya Eşlik Eden Durumlar kategorisinde 24 Nisan 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Mide bulantısı şikayetlerinde bulunan çoğu insan bunun nedenini yediği bir şeye veya çok fazla yemek yemesine bağlar. Aslında karnınız açken, yani mideniz boşken de mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Çünkü mide bulantısı sadece midenizin besinlerle etkileşime girmesinden kaynaklanmaz. Midemizin içinde pankreas ve safra keselerimizin sindirime yardımcı olması için ürettikleri salgılar da bulunmaktadır. Bu nedenle midemizi gereğinden fazla aç bırakırsak midemiz bu salgıları kendiliğinden bastıramayacağı için bulanmaya başlayabilir. Bu tür durumlarda mide bulantınızı geçirmek için kraker, kek, muz gibi yiyecekler tüketebilirsiniz. Tüketeceğiniz bu besinler midenizin içinde bulunan safra ve pankreas salgılarıyla etkileşime gireceği için mide bulantınız da doğal olarak sonlanacaktır.

Bu makale Bulantıya Eşlik Eden Durumlar kategorisinde 23 Nisan 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Mide bulantısı ve halsizlik şüphesiz ki mide bulantısı sorunu yaşayanların en büyük karşılaştığı ikili. Genellikle şiddetli bulantılar yaşayıp bunu kusmayla sonlandıran kişilerde oluşan halsizliğin nedeni bellidir, bulantıdan dolayı oluşan halsizlik. Fakat mide bulantısı ve halsizlik şikayetleriniz aynı anda başladıysa aşağıdaki sebeplerden dolayı doktora ya da en yakın sağlık birimine görünmeniz gerekebilir.

Uykusuzluk: Uykusuzluğun en çok öne çıkardığı reaksiyonu halsizliktir. Aynı zamanda mide bulantısı şikayetlerine de sebep olan uykusuzluktan dolayı mide bulantısı ve halsizlik sorunlarını aynı anda yaşayabilirsiniz.

Uzun açlık sonrasında ağır beslenmek: Kısa aralıklarla yemek yemektense uzun aralar ve aniden ağır yemekler yerseniz başınıza gelebilecek yegane sorun mide bulantısı ve halsizliktir. Dolayısı ile bu şekil beslenmelerden kaçırsanız bu iki sorunu aynı anda yaşama olasılığınız oldukça düşecektir.

Mide bulantısı ve halsizliğe mide bulantısına sebep olan çoğu etmeni neden olarak gösterebiliriz. Bu yüzden sizler için hazırladığımız mide bulantısının nedenleri başlıklı makalemizi okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanında mide bulantısı ve halsizliğe iyi gelen bitkisel çaylar başlıklı makalemizde de sizlere faydalı olabilecek bir çok kocakarı ilacı olarak nitelendirebileceğimiz bitki çaylarını ele aldık.. Geçmiş olsun dileklerimizle.

Mide bulantısı ve halsizlik genel olarak yorgunluk, uyuşma, bir şeylere kayıtsız kalma ve bitkinlik isimleriyle tanımladığımız “halsizlik” durumu fiziki ve zihni veyahut hem fiziki hem zihni açıdan yorgun olduğumuzun kanıtı olmaktadır. Fiziki ve zihni yorgunluk birbirleriyle sıkça karıştırılan ve fakat aslında tamamen farklı olan geçici rahatsızlıklardır ve bu karışıklığa genellikle aynı anda ortaya çıkmaları neden olur. Bir insan eğer ki gereğinden fazla zaman süresince fiziki yorgunluk içinde kaldıysa bir süre sonra ister istemez zihnide yorulmaya başlayacak ve bitkin düşecektir. Fiziki yorgunluk ortaya çıktığında normal günlerdeki enerjimiz kaybolur ve birçok aktivitemiz yavaşlamaya başlar. Ancak zihni yorgunluklarda durum farklıdır. Zihinsel halsizlik durumlarında fiziki aktivitelerimizden ziyade beynimiz yavaşlamakta ve genellikle uyku durumuna geçmemize neden olmaktadır.

Mide bulantısı ve halsizlik çeşitli hastalıklara özgün olan bir semptomdur dolayısı ile birden fazla sebebi var olabilir. Fiziksel halsizlik ve mide bulantısında kişilerin karın kasları başta olmak üzere vücudunun diğer tüm kaslarıda normalde kolaylıkla yaptığı şeyleri daha yavaş ve ağrılı bir şekilde yapmaya başlar. Fiziki halsizlikler de genellikle mide kramplarının görülmesinin sebebi de tam olarak mide kaslarının yorgun düşmesi ve gelen besinleri öğütemeyecek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu halsizliğe genellikle güç eksikliği ismi koyulmaktadır. Zihinsel halsizlik ve mide bulantısı ise genellikle sadece bir konuya odaklanmış olan kişilerde görülür. Kişilerin beyinsel fonksiyonlarının seviyelerini yükseltmeleri vücudun hormonal denge seviyesini bozacak ve buna bağlı olarak midenin bulanmasına yol açacaktır. Her zaman görülmese de zihinsel yorgunluklar genellikle fiziksel yorgunlukların sonucunda meydana gelir ya da onları beraberinde getirir. Halsizlik ve mide bulantısı çeken insanların günleri genel olarak uykulu ve bir o kadar sıkıntılı geçmektedir. Tam uyuyacakları sırada ortaya çıkan mide bulantıları onları uykularından mahrum ederler ve halsizliklerinin daha da artmalarına sebep olurlar.

Mide bulantısı ve halsizliğin sebeplerine değinecek olursak bunları birkaç ana başlık altında kısaca özetlemeye çalışabiliriz.

Bu makale Bulantıya Eşlik Eden Durumlar kategorisinde 5 Nisan 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.
MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.