Hamilelik durumu anne olmanın sevincinin yanında bir sürü de sıkıntıyı beraberinde getirebilmektedir. Anne adayları hamilelik dönemlerinde yaşadıkları hormonal değişiklikler nedeniyle baş ağrısı, mide bulantısı ve sindirim sisteminde oluşan dengesizlikler gibi birçok rahatsızlığı yaşayabilir. Böyle durumlarda anne adaylarının kendilerine sordukları “Nasıl doğuracağım ben bu çocuğu, bebeğim normal şekilde doğacak mı?” gibi sorular da kendilerini daha çok strese sokmaktadır, bu yüzden de kaygı bozuklukları da yaşayabilmektedirler.

Hamilelikte mide bulantısının temel sebebi: Östrojen Hormonu

Bu tür meydana gelen kaygı bozuklukları hamileliğin üçüncü ayına kadar sürebilmektedir ve Op. Dr. Nagihan Güler’in midebulantisi.net için yaptığı açıklamaya göre 3. ayın sonunda bu tür kaygıların neredeyse hepsi büyük ölçüde azalmaktadır ve anne adayları rahatlamaktadır. Ayrıca hamile kişilerde oluşan genel bir sorun olan kabızlığa da değinen Dr. Güler anne adaylarının yaşadıkları sıkıntıları şu şekilde dile getirdi: “Kabızlık problemlerinin artması bağırsak kasılmalarını durdurmaktadır. Bir diğeri ise hamilelik sebebiyle üretilen östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanması sebebiyle bağırsakta anestezik bir etki yaratmaktadır. Anne adaylarında sistemli bir şekilde mide bulantısı şikayetleri meydana gelmemektedir. Bazı anne adaylarında günlük kusma şikayetleri olabildiği gibi bazı anne adaylarında hamilelik süresince kusma şikayeti görülmeyebilir. Hamileliğin 3. ayının sonunda bu belirtiler ortadan kalkar. Bu belirtiler kalkana kadar hamileler yataklarından kalkarken yavaş hareket etmeye özen göstermeliler.”

 

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 2 Ağustos 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.