Hamilelik döneminde kadınların %85’i gibi büyük bir rakamı kapsayan mide bulantısının temel sebebi yüksek ve değişken hormon seviyeleridir. Genellikle hamileliğin 6. haftasında kendisini göstermeye başlayan bulantılar 14. haftanın sonuna kadar sürebilmektedir. Bazı kadınlarda ise mide bulantıları 4. haftadan başlayıp 17. haftaya kadar devam edebilir.

Hamilelik kaynaklı mide bulantıları genellikle sabahları günün diğer vakitlerine göre daha sık meydana gelir ve gün içerisinde hafiflemeye başlar. Bu gibi durumlarda kokusuz ve yağsız yiyecekler tüketilebilmektedir. Özellikle zencefil çayı, lif ve vitaminli meyvelerden sıkılmış doğal meyve suları gibi içecekler hamilelik dönemi mide bulantısına iyi gelebilmektedir.

Bu konuda çok daha fazla detaylı bilgi almak için hamilelikte mide bulantısı makalemizi okuyabilirsiniz. Bu yazımızda hamilelik döneminde oluşan mide bulantısına iyi gelen yiyeceklerden ve içeceklerden bahsedip mide bulantınızı hafifletecek tavsiyelerde bulunacağız.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Tuzlu Kraker: Hamile kadınların midesi bulandığında tercihleri sindirimi kolay ve olabildiğince kokusuz yiyeceklerden yana olmalıdır. Bu özelliklere uyan başlıca yiyecekler ise tuzlu krakerler ve kahvaltı gevrekleri olmaktadır. Bu yüzden mideniz bulanmaya başladığında özellikle açsanız tuzlu kraker tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı: Zencefilin mide bulantısına karşı olan tutumu çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Bu yüzden mide bulantısı yaşamaya başladığınızda zencefilden birkaç dal kesip zencefil çayı yapabilirsiniz, isterseniz zencefil çayınıza limon suyu ekleyip etkisini arttırabilirsiniz. Zencefil çayı için kestiğiniz zencefil dallarını 10 dakika kadar kaynar suda bekletin, bu sırada hem su ılıyacaktır hem de zencefil demlenmiş olacaktır. Yaptığınız bu zencefil çayı da mide bulantınız için oldukça etkili olacaktır.

Limon ve Elma Suları:  Bir diğer sebepte midenizin susuz kalmasından dolayı oluşabilecek mide bulantılarıdır. Bunun içinde birkaç elma sıkabilir ve suyunu içebilirsiniz. Portakal gibi asitli meyvelerden uzak durmanız gerektiğini unutmadan söyleyelim. Aynı zamanda hafif tatlı limon suyu da yapabilirsiniz. Limon suyu da mide bulantısına oldukça iyi gelmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Karşı Alınabilecek Önlemler

Birçok hamile kadının ve birçok kadın doğum uzmanının önerilerini dinleyip araştırarak hazırladığımız bu yazıda alabileceğiniz önlemlere de dokunmak istedik. İşte hamilelikte mide bulantısına karşı uyabileceğiniz birkaç tavsiye:

  1. Olabildiğince yağsız yiyecekler tüketmeye çalışın.
  2. Sindirimi zor olan yemeklerden uzak durun.
  3. Az ve sık yiyin.
  4. Doktorunuza başvurun ve kullanabileceğiniz multivitaminler ve folik asitler hakkında bilgi alın.
  5. Kızarmış yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.
  6. Fazla sıcak ortamlarda durmamaya çalışın ve oda parfümlerini abartılı derecede kullanmayın.
  7. Mide bulantınıza kusma eşlik ediyor ve bu durum gün içinde ciddi düzeylere geliyorsa doktorunuza danışın.
  8. Mide bulantısına sebep olacağı için mümkünse ilk 3 ay demir takviyesi yapmayın. (Bu durumu doktorunuza danışarak uygulayın.)
  9. Sabah bulantılarından şikayet ediyorsanız yatağınızdan kalkmadan önce biraz tuzlu kraker tüketin ve sindirilmesini bekledikten sonra yavaş yavaş yatağınızdan kalkın. Bu mide bulantınızın olmasını önleyecektir.

 

 

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 25 Nisan 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.