Gebelik döneminde kadınların en çok etkilendiği şeylerden birisi de şüphesiz mide bulantısıdır. Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer sorusunun maalesef net bir zamanı yoktur. Çünkü bu durum bilim insanları tarafından net bir şekilde açıklanamamaktadır. Sadece varsayımlar üzerinden gidilmekte olup, mide bulantısı hissinin hormonsal ve fiziksel değişimlere bağlı olduğu düşünülmektedir.

Hamilelik döneminde bulantılar genelde gebelikten 2.5 ay sonra başlar. Sürekli bulantı dolayısıyla iştahsızlık ve kusma olursa, mutlaka hekiminizle görüşmeniz gerekmektedir. Çünkü artık iki can taşıyorsunuz ve yetersiz beslenme sebebiyle başta siz sonra bebeğiniz zarar görebilir. Genelde 4. Ayını dolduran gebeliklerde bulantı sorunu görülmez fakat ara ara ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda ise çocuk doğana kadar bulantı maalesef devam eder.

Bu süreç içerisinde kokulara karşı hassasiyet oluşabilir. Yiyeceklerden tiksinme, kokulara aşırı tepki verme, sinir ve stres gibi durumlarda mutlaka hanımınıza destek olmalısınız. Çünkü tüm bu değişiklikler kendi isteğiyle değil, hormonsal değişimler dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde halk arasında aşerme olarak bilinen, mevsimi olmayan yiyecekleri canın çekme durumu da hormonsaldır. Anlık belirtiler olup, kısa süre sonra geçebilir.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 10 Ağustos 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.