Gebelikte mide bulantısı

Hamilelik döneminin genellikle ilk aylarında kendisini oldukça gösteren mide bulantıları anne adaylarının bir süre sonra korkulu rüyaları olabilmektedir. Hamile hanımların %80’inde görülen mide bulantısı normal insanların mide bulantısı şikayetlerine göre daha kısa sürede son bulmaktadır ancak genellikle kusma ile sonuçlanmaktadır. Bu makalemizde de Mide Bulantısı ekibi olarak hamile bayanların en çok merak ettikleri bazı sorulara yanıt vermeye çalışarak onlara yardımcı olacağımızı düşünüyoruz. En çok merak edilen sorulardan biriside şüphesiz sebepleriyle ilgili olan sorudur.

Hamilelikte mide bulantısının sebepleri, nedenleri nelerdir?

Hamilelik-Gebelikte mide bulantısının en önemli sebebi hormonal değişimlerdir. Hamilelik hormonları olarak nitelendirilmekte olan B-HCG hormonları mide bulantısına %99 etki etmekte ve bulantıların şiddetini arttırmaktadır. Hamilelikte mide bulantısına sebep olan B-HCG hormonu ise bazı ilaçlarla kontrol altında tutulabilse bile neredeyse uzman doktorların hiç birisi bu ilaçları önermemektedir. Bu ilaçların farklı yan etkileri bulunduğu gibi bebek sağlığı içinde risk taşıyabilmektedir. B-HCG hormonu ikiz bebek doğuracak hamilelerde daha fazla salgılandığı için çoğu ikiz çocuğa hamile bayan gebelik döneminde diğer anne adaylarına göre daha fazla mide bulantısı şikayeti yaşamaktadır.

Hamilelikte mide bulantısı normal mi?

Hamilelik döneminde mide bulantısı belirli sıklıklarda ve zamanlarda gayet normal karşılanmaktadır fakat bazı durumlarda normal olmayan mide bulantılarıda yaşayabilirsiniz. Örneğin mide bulantısına sebebiyet veren üşütme, gribal enfeksiyon, ishal gibi rahatsızlıklara yakalandığınızda B-HCG (Hamilelik hormonu) hormonunun etkisi olmasa bile mide bulantısı şikayetleri yaşabilirsiniz. Ayrıca mide bulantısının diğer sebepleri için bir önceki başlığa tıklayarak konu ile ilgili ana konumuza ulaşarak detaylı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar?

Hamilelik döneminde mide bulantısı genellikle kendisini ilk aydan itibaren gösterir ve 6 ile 8. haftalarda en şiddetli haline ulaşır. Hamilelik döneminin 8 ile 12. haftalarında ise mide bulantısı şikayetleri hafiflemeye, azalmaya başlar. Fakat unutulmamalıdır ki hamile bayanların %10’unda (genellikle hassas bir yapıya sahip olanlarda) mide bulantısı gebelik boyunca sürebilir. Hamilelik döneminde mide bulantısı şikayetleri yaşıyorsanız asla olumsuz düşüncelere kapılmayın. Çünkü mide bulantınızı sonlandıracak birden fazla doğal -hiç bir zararı ve yan etkisi bulunmayan- çözüm önerilerimiz bulunmakta. Mide bulantısı nasıl geçer? başlıklı makalemizi okursanız ne anlatmak istediğimizi anlayacak ve mide bulantılarınızı bir an önce hafifletip geçirebileceksiniz.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman biter?

Hamilelik döneminde mide bulantısı bir önceki başlığımızda belirttiğimiz gibi genellikle 8 ile 12. haftalarda son buluyor olsa bile bazen hamilelik dönemi boyunca sonlanmayabilir ya da bu bulantılar 14 – 16. haftalara kadar devam edebilir. Bu gibi durumlarda yakın bir polikliniğe danışıp bilgi almanız ve muayene olmanız hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer?

Hamilelik döneminde mide bulantısı nasıl geçer sorusuna verebileceğimiz en güzel cevap şüphesiz “Boşverin ve keyfini çıkarın, hamilelik dünyanın en güzel şeyidir. Sonuçta bir anne adayısınız ve bu bulantılarda bunun tuzu biberi…” olurdu fakat aradığınız cevabın bu olmadığını biliyoruz. Her neyse ki mide bulantınızın nasıl geçeceğine dair bazı yazılar hazırlamıştık. Bu yazılarımızda anlattıklarımızı uygulayarak hamilelik döneminde mide bulantınızı en az seviyeye indirebilirsiniz. Bunun için başlığa tıklamanız yeterli.

Hamilelikte mide bulantısı bebek sağlığını etkiler mi?

Mide bulantısı ekibindeki anne adayımız Ayşen Hanım’ın sürekli olarak aklını kurcaladığı bu sorunu sanıyoruz ki tüm mide bulantısı çeken anne adaylarının aklında bir yer edinmiştir. Mide bulantım, kusmalarım bebeğimin sağlığını etkiler mi? Yanlış bir uygulama yapmadığınız sürece bebeğinizin sağlığı bu durumlardan etkilenmeyecektir. Yanlış uygulamadan kastımız ise mideniz bulandığında midenizin üzerine ağır bir cisimle baskı yapmak, aşırı bulantılardan dolayı kendinizi psikolojik bunalımlara sokmak veyahut mide bulantısının geçmesi için yapacağınız yanlış nefes egzersizleridir. Bu tür hatalı uygulamalar bebeğinizin sağlığı için oldukça riskli olabilmektedir. Fakat normal bir mide bulantısı bebeğinizin sağlığına herhangi bir şekilde etki etmemektedir.

Oldukça rahat ve bulantısız bir hamilelik geçirmeniz dileğiyle…

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? 

başlığında hamilelik döneminde yaşadığınız mide bulantısı sırasında tüketebileceğiniz yiyecek ve içecekleri ele aldık.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 5 Nisan 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 1 yorum yapmış.

Bu yazıya 1 yorum yapılmış

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.