Doğa, her derde deva olmaktadır. Hamile kadınların korkulu rüyası olan, bazen yataktan kaldırmayan sabahki mide bulantıları için ya da araba tutmasının verdiği mide bulantısı hissinin önlenmesi için doğanın mucizevi bitkisi zencefil adeta şifadır.

Zencefil, toz ve kök olarak iki şekilde sunulur. Bunun yanı sıra toz ve kök zencefilden zencefil çayı veya ağızda bekletme yöntemleri ile kullanılabilir.

Zencefil çay olarak kullanılmak isteniyorsa, ilk olarak kök zencefilin görünen sert kabuğunun soyulması gerekir. Soyulan az miktardaki zencefil rendelenerek veya küçük bir şekilde kesilerek fincanın içine konulur. Ardından kaynamış suyu üzerine dökerek demlenmesi için 10 ila 15 dakika arasında beklemeye bırakılması gerekmektedir.

Eğer araba, tekne veya uçak tutuyorsa, 1 gram kadar zencefili kullanılacak araca binmeden önce ağızda bekletilmesi mide bulantısı hissinin geçmesi için yeterli olacaktır.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 19 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.