Aslında mide bulantısının çok nedeni vardır. İlk olarak hamilelik. Hamilelikte bu rahatsızlık en yaygın olarak bilinen sebeplerden biridir. Bu sebepten dolayı hamilelerde sabahtan başlayan mide bulantısı gün boyunca devam edebilir, bunun yanında ara sıra kusmada görülebilir.

Gıda zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi dediğimiz olay yine en çok bilindik sebeplerden birisidir mide bulantısının. Genellikle kusmayla başlar öyle devam eder. Ve genellikle mide bulantısının sebebi gıda zehirlenmesindense, mide bulantısı yemeği yedikten hemen sonra başlar.

Anksiyete ve stres

Stres ve anksiyete de mide bulantılarının sebepleri olabilir. Stresli anlarınızda midenizin bulandığını fark etmişseniz, derin nefes alma egzersizi ve meditasyon gibi stresi yenme olaylarını öğrenmeniz gerekir.

İlaçların yan etkileri

Belli bazı ilaçlarda da mide bulantısı olabilir. Bunu ilk olarak öğrenebilmek için ilacın reçetesini okumanız gerekiyor. Genellikle mide bulantısı yaratan ilaçlar güçlü ağrı kesici ve antibiyotiklerdir. Bu durumda mide bulantısına yakalandıysanız boş bir mideye ya da dolu mideye ilaç almanız gerekebiliyor.

Araç tutması

Araç tutması diğer mide bulantısı sebeplerinden birisidir. Bu durum oldukça az kişide görülmektedir. Bazı insanlar bulantıyı hissetmeden arabanın arka tarafına oturamayacaklarını fark etmiş olurlar. Diğer insanlar camdan dışarı bakmadıklarında mide bulantısı başlar.

Enfeksiyon

Parazidik denilen enfeksiyonlar mide bulantısına ve kusmaya sebep olduğu gibi ishale de sebep olabileceği görülmüştür. Bu durumlarda en şikâyet görülen sebeplerden sindirim sistemi bölgesi, yüksek tansiyon, kokulara karşı hassasiyet ve iç kulakla ilgili problemleri olanlarda görülmüştür.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 14 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.