Bebeklerde Mide Bulantısı | Mide Bulantısı

11

Temmuz
2016

Bebeklerde Mide Bulantısı

Yazar: midebulantisi  |  Kategori: Mide Sağlığı  |  Yorum: Yok   |  

Bebeklerin sık sık kusması anneleri çoğu zaman endişelendiren bir durumdur. Bebeklerin kusmasını, doktorlar hastalık olarak değil de belirti olarak kabul ediyorlar. Doğdukları ilk haftadan itibaren seyreden bu kusma durumları genelde zorlanmadan meydana gelir. Bebeklerin mide bulantısı sorunlarını anlamak zor olabilir. Ancak huzursuz olduğu zamanlarda, terleme, solgunluk ve besini reddetme durumlarında mide bulantısı sorunu yaşanıyor olabilir.

İlk doğduğu zamanlardaki kusma şikâyeti daha çok enfeksiyon, metabolizma hastalıkları ve süt alerjisi gibi nedenlerden meydana gelmektedir. Bazen önemli hastalıkların belirtisi olsa da genelde basit ve geçici bir durumdur. Özellikle beslendikten sonra zorlanmadan kusan bebekler normal kilo almaya başladıkları zaman bir sorunla karşılaşmazlar.

Büyüdükçe kusma durumları azalma gösterir ve yaklaşık 8 aylık olduktan sonra bu sorun ortadan kalkar. Bebeklerin yanlış beslenmesi de mide bulantısı sonucu kusmalarına sebep olmaktadır. Beslenirken hava yutan, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler, gazı olup da çıkarılmayan bebekler zorlanmadan kusabilirler. Ancak doğru beslenme taktikleri uygulandığında bu kusmalar ortadan kalkabilir.

Bebek beslendikten sonra yarım saat kadar yarı oturur pozisyonda tutulursa eğer kusma büyük oranda engellenebilir. Ancak zamanla ciddi bir kilo kaybı söz konusu ise ve kilo almakta yetersizse, yeni doğan bebeklerde özellikle 24-36 saatler arası yaşanan şiddetli kusmalarda iç organlarda yaşanan herhangi bir tıkanıklık söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda kendi başınıza yanlış müdahaleden kaçınarak doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Mide Bulantısı
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.