Mide bulantısı bir hastalık değildir, ancak gelecek rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Genelde kusma hissi olarak görülür. Kişilerde rastlanabilen normal görülebilen kusma hissi birçok hastalığında belirtisini taşıyabilir. Bu nedenle mide bulantısı uzun süre geçmiyorsa mutlaka ilgili uzmana kontrole gitmek gerekmektedir.
Kusma hissinin birçok sebebi olabilir bunlardan bazıları yaşamış olduğumuz rahatsızlıklardan kaynaklanır. Bunlara örnek verecek olursak:

Yolculuk sebebi ile araba tutması, kanser rahatsızlığı sebebi ile uygulanan tedaviler, kulak rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, stres sıkıntı (psikolojik faktörler), hamilelikten dolayı vücuttaki değişiklikler, Zehirlenmeler (Güneş ya da Besinler vb.) sebepler diyebiliriz.

Bir de hamilelik sonrasında özellikle yeni annelerde meydana gelen emzirme sırasında mide bulantısı olabilir. Burada önemli olan mide bulantısını yalnızca emzirme anında mı yaşıyorsunuz yoksa genel anlamda emzirdiğiniz tüm süre zarfında mı bulantı söz konusu? Sadece emzirme anında ise bu yüksek olasılıkla psikolojik sebepten ötürüdür. Ancak tüm emzirme süreci boyunca olan bir durum ise genellikle demirin ve hemoglobinin düşmüş olmasından, psikolojik sıkıntıdan, tansiyondan kaynaklanır.

Vücudun direnci düşer ve baş dönmesi, mide bulantısı meydana gelebilir. Böyle durumlarda sorun yaşamamak adına emzirirken de vücudumuzun dengesini korumak eksiklerini tamamlamak için doktorunuzun size belirttiği demir ilaçlarını kullanabilir, yediklerinize dikkat ederek tansiyonunuzu kontrol alında tutabilirsiniz.

Emzirme döneminde, gerek doğumda olan kan kaybı gerekse doğum sonrası zorluklar sebebi ile vakit buldukça kendimizi dinlendirmeliyiz. Böylece hem bebeğimiz hem de kendimiz için en doğrusu olacaktır.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 12 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.