Adet öncesi mide bulantısı, başka rahatsızlıkların habercisi olabilir. Gebeliğin de habercisi olabilir. Kasık ağrısı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklarla beraber, adet öncesinde mide ağrısı şikâyetleri görülmektedir. Adet öncesi ağrının nedeni ise, hormonal değişikliktir. Adet öncesi mide bulantısı, doktor tavsiyeli ilaç tedavisi ile tedavi etmek mümkündür. Doktor tavsiyesi olmadan ezbere ilaç kullanmak, beklenmedik rahatsızlıklara neden olabilir. Bazı durumlarda çok ciddi sonuçlar oluşabilmektedir. Ancak bitkisel tedavide veya evde gıdalarla tedavide, her hangi bir sakınca yoktur.

Kramp, yanma ve mide bulantısı için papatya tavsiye edilmektedir. Hazır papatya çayları yanında, aktarlardan toz halinde alınarak tüketilebilir. Kaynamış suya, papatya çiçeklerinin tozunu atarak demleyebilirsiniz. Zencefil, limon, ada çayı, civanperçemi ve ıhlamur demlenerek de mide bulantısına çözüm bulunabilir. Brokolinin adet ile ilgili rahatsızlığa geldiği bilinmektedir. Bitkisel tedavi yöntemleri, yan etkisi olmadığından, daha zararsızdır. Limonun mide bulantısı için etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Hakiki bal şerbeti, mideyi rahatlatmaktadır. Mideyi rahatlatma yanında, mide bulantısı rahatsızlığını da ortadan kaldırmaktadır. Burada dikkat edilecek husus, mide bulantısının nedeninin tam olarak teşhis edilmesidir. Bu teşhis, tedavide çok etkili olacaktır. Rahatsızlık hakkında tam bilgi edinmek, tedavinin gerçekleşmesi için önemlidir.

Kadınlara yaratılışlarında verilen ve bir eza olan adet kanamaları, bazen sosyal yaşantılarını etkilemektedir. Adet kanamaları çok ağrılı geçen bayanlarda, psikolojik sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Psikolojinin bozulmasıyla, mide rahatsızlıkları tetiklenmektedir. Kronik mide bulantısı, tedavi gerektirir.

Bu makale Mide Sağlığı kategorisinde 10 Temmuz 2016'de midebulantisi tarafından yayınlanmış ve görüntülenmiş. Ayrıca siz sevgili ziyaretçilerimiz bu yazıya toplam 0 yorum yapmış.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

MideBulantisi.net bir Ufuk ÇINAR projesidir.